Aspergillus sp. TK4 kullanılarak titanyum dioksit (TiO2) nanopartikülünün biyosentezi ve karakterizasyonu
Biosynthesis and characterization of TiO2 nanoparticles using Aspergillus sp. TK4
- Tez No: 483622
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Titanyum dioksit (TiO2) nanopartikülleri, boya, kozmetik, ilaç ve kağıt gibi birçok endüstriyel ve tıbbi alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Aspergillus sp. TK4 izolatı tarafından TiO2 nanopartiküllerinin daha güvenli, yeşil, ucuz ve kontrollü üretimine olanak sağlayan biyosentez yöntemi ile üretilmesi hedeflenmiştir. TiO2 nanopartikülleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağınımlı X-Işınları Spektroskopisi (EDAX) analitik teknikleriyle karakterize edilmiştir. Nanopartiküllerin karakterizasyon verileri, TiO2 nanoparçacıklarının küresel bir yapıda olduğunu ve boyutlarının 50-200 nm arasında değiştiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Titanium dioxide (TiO2) nanoparticles has been widely used in many industrial and medical areas such as dye, cosmetics, drug and paper manufacturing industries. In this study, the production of TiO2 nanoparticles by Aspergillus sp. TK4 isolate was investigated by biosynthesis method which enables safe, green, cheap and controlled production. TiO2 nanoparticles were characterized by Scanning Elektron Microscope (SEM) and EDAX analytical techniques. The characterization data of nanoparticles show that the TiO2 nanoparticles are in a spherical structure and their size varies between 50-200 nm.