Trabzon ili brokoli yetiştiriciliğinde farklı dikim zamanlarının bitki gelişimi ve verimi üzerine etkileri
The effects of different planting time on plant growth and yield in broccoli growing in Trabzon province
- Tez No: 483643
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, 2011-2012 yıllarında farklı dikim zamanlarının brokkoli çeşitlerinde bitki gelişimi ve verim üzerine etkisini belirlemek amacıyla Trabzon ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada, beş farklı brokkoli çeşidi (Monopoly F1, Jade F1, Beaumont F1, AG3317 F1 ve AG3307 F1) ve 3 ayrı dikim zamanı denenmiştir. Araştırmada, brokkolide farklı dikim zamanı ve farklı çeşit uygulamalarının bitki ağırlığı, bitki boyu, yaprak sayısı, taç çapı, taç yüksekliği, gövde çapı, taç ağırlığı, verim, kuru madde oranı, C vitamini miktarı, bitki besin elementleri (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Mn ve Zn) içeriği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, erken ve geç dönem dikimlerinde verimde önemli derecede azalma meydana gelmiştir. Araştırma sonunda en yüksek taç ağırlığı AG3307 çeşidinde (397,28g) 1. dikim zamanından elde edilmiştir. Taç yüksekliği ve çapının ise kullanılan çeşit ve dikim zamanına göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Kuru madde miktarının geç dikimle arttığı ve çeşide bağlı olarak da değiştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca C vitaminin ise, çeşide ve dikim zamanına bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kullanılan brokkoli çeşitlerinin Trabzon koşullarında başarılı bir şekilde üretimi mümkündür. Çeşitler bakımından en başarılı çeşitler AG3317 ve AG3307'dir. Dikim zamanları açısından değerlendirildiğinde birinci dikim zamanının daha uygun olacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of different plating times on plant growth and yield of broccoli cultivars in 2011 and 2012 under Trabzon echological conditions. Five broccoli cultivars (Monopoly F1, Jade F1, Beaumont F1, AG3317 F1 and AG3307 F1) and three planting times were used in the study. In the study, plant weight, plant height, leaf number, head diameter, head height, stem diameter, head weight, dry matter ratio, vitamin C, yield and plant nutrient element contents (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Mn and Zn) were determined. According to results of the study, early and late planting times negatively affected yield and growth of broccoli in all cultivars investigated. The results of the study showed that the greatest head weight was obtained from AG3307 cultivar (397,28 g) in 1. planting time. Head height and diameter varied depending on cultivar and planting time. Dry matter increased with late planting and changed with cultivars. Similarly, Vitamin C content varied depending on cultivars. In conclusion it can be suggested that broccoli cultivars can be cultivated in Trabzon conditions, AG3317 and AG3307 cultivar were the best cultivars. In regard to planting times, 1.planting time should be suggested.