Tekstil atıksularının ileri oksidasyon metotları ile arıtımı
Treatment of textile wastewaters with advanced oxidation methods
- Tez No: 483679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, içerisinde Maxilon Red GRL % 200 boyar maddesi bulunan sentetik tekstil atıksuyunun boyarmadde ve kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimi üzerine klasik Fenton, nano boyutta demir (II,III) oksit ile gerçekleştirilen Fenton ve bu proseslere ultrases ışınımının eklenmesi ile arıtımı çalışılmıştır. Klasik Fenton prosesinde optimum koşullar; pH: 4, Fe +2: 50 mg/L, hidrojen peroksit: 100 mg/L, nano boyutta demir (II,III) oksitle gerçekleştirilen Fenton prosesinde optimum koşullar; pH: 3, demir (II,III) oksit; 300 mg/L, hidrojen peroksit; 200 mg/L, ultrasonik klasik Fenton prosesinde optimum koşullar; pH: 4, Fe+2: 50 mg/L, hidrojen peroksit: 50 mg/L ve son olarak demir kaynağının nano boyutta demir (II,III) oksitin bulunduğu ultrasonik Fenton prosesinde; pH: 4, demir (II,III) oksit: 50 mg/L, hidrojen peroksit: 300 mg/L olarak belirlenmiştir. Belirlenen optimum şartlarda; demir sülfat heptahidrat (katalizör olarak kullanılan) ile boyarmadde ve KOİ giderimi sırasıyla; % 72.512, % 69.74; ultrases ışınımının eklenmesiyle sırasıyla; % 87, % 75.859 olarak bulunmuştur. Nano boyutta demir (II,III) oksit ile boyarmadde ve KOİ giderimi sırasıyla; % 40.63, % 64.88; ultrases ışınım eklenmesiyle sırasıyla; % 49.946, % 73.174 olarak bulunmuştur. Her iki proses kıyaslandığında, ultrases ışınımlı Fenton prosesinde verim artışı gözlenmektedir. Boyarmadde gideriminde en verimli, ultrases ışınımlı klasik Fenton prosesi olurken; KOİ gideriminde ultrases ışınımlı iki proseste de birbirine yakın değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of synthetic textile wastewater containing Maxilon Red GRL 200 % dye by Fenton and nano size iron (II, III) oxides on the color and chemical oxygen demand (COD) removal and the treatment with ultrasonic irradiation were studied. Optimum conditions in classical Fenton process; pH: 4, Fe +2 50 mg / L, hydrogen peroxide: 100 mg /L, optimum conditions in the Fenton process carried out with nano-sized iron (II, III) oxide, pH: 3, iron (II, III) oxide; 300 mg / L, hydrogen peroxide; 200 mg / L, optimum conditions in ultrasonic Fenton process; in the ultrasonic classical Fenton process where the pH is 4, the Fe +2 is 50 mg / L, the hydrogen peroxide is 50 mg / L and finally the iron source is the nano-sized iron (II, III) oxide; pH: 4, iron (II, III) oxide: 50 mg / L, hydrogen peroxide: 300 mg / L. At optimum conditions; color and COD removal with iron sulphate heptahydrate (used as catalyst) respectively; 72.512 %, 69.74 %; ultrasound radiation, respectively; 87 % and 75.859 %, respectively. Nano-sized iron (II, III) oxide and color and COD removal were respectively; 40.63 %, 64.88 %; ultrasound radiation, respectively; 49.946 %, and 73.174 % respectively. When the two processes are compared, an increase in efficiency is observed in the ultrasound Fenton process. The most efficient method of color removal is the classic Fenton process with ultrasound radiation; In COD removal, close values were obtained in both methods with ultrasound radiation.