Reuse of textile dyebaths by treatment with advanced oxidation
Tekstil boya kazanı atıksularının ileri oksidasyon yöntemi ile arıtılarak tekrar kullanımı
- Tez No: 76568
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Dünyanın sınırlı su kaynaklarının korunması, yeniden kullanılması ve geri çevrimdeki acil ihtiyacı, insanoğlunu endüstriyel proseslerin atık sularının arıtılması ve yönetimi için yeni metotlar araştırmaya ve keşfetmeye zorlamıştır. Bu özellikle boyama, yıkama ve durulama proseslerinde büyük miktarda su kullanan tekstil boyama endüstrileri için önemlidir. Bu çalışmanın amacı tekstil boya kazanı atıksularının UV ışığının varlığında ve yokluğunda, H202 ve demir sülfat içeren homojen ileri oksidasyon sistemi ile tekstil doldur-boşalt boyama prosesinde geri kazanabilirliğinin araştırılmasıdır. Sentetik boya kazam çıkış sulan, endüstrideki yaygın kullanımından dolayı reaktif azo boyası, Procion Kırmızı HE-7B kullanılarak hazırlanmıştır. Sistemin verimliliği renk ve toplam organik madde giderimi izlenerek tespit edilmiştir. Ayrıca kimyasal oksijen ihtiyacı ve toplam çözünmüş madde miktarı da tespit edilmiştir. Arıtılmış suyun geri kullanılabilirliği boya kazanında değişik azo boyalar kullanılarak test edilmiştir. Belirlenen deneysel koşullar ve 20 dakika UV ışığı altında tam renk giderimi ve %71 toplam organik karbon giderimi bulunmuştur. Arıtılmış çıkış suyunun kumaş üzerinde istenilen boya kalitesini sağladığı belirlendiğinden doldur-boşalt pamuklu boyamada geri kullanılabilirliğine karar verilmiştir. Geri kullanılan boyama kazam çıkış suyunun önerilen teknik ile arıtılmasının tahmini maliyeti 1.54 USD/m3 bulunmuştur. Buna karşılık ticari su kullanımı tahmini maliyeti 2.42 USD/m3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The urgent need to conserve, recycle, and reuse the limited water resources of the earth has forced mankind to research and develop new methods and technologies for treating and managing used waters from process, cooling and/or rinse facilities of industrial applications. This is especially important in textile dyeing and finishing industries, where huge amounts of water are consumed in dyeing and washing/rinsing of the fabrics. The purpose of this study was to investigate the reusability of dyebath effluents in a textile batch dyeing process, by a homogeneous advanced oxidation system, involving H2O2 and ferrous sulfate in the presence and absence of UV-light. Synthetic dye bath effluents were prepared using a reactive azo-dye, Procion Red HE-7B, which was selected as a model compound for its wide use in the industry. Effectiveness of the system was tested by monitoring the degree of color and total organic carbon degradation. Parameters such as chemical oxygen demand and total dissolved solids were also monitored. Reusability of the treated water was tested in a dyehouse with various azo dyes. Under the experimental conditions employed, it was found that complete color removal and 71% total organic carbon degradation is possible in 20 mm of UV irradiation. The treated effluent was found to be reusable in cotton batch dyeing, yielding satisfactory dye quality on the fabric. Estimated cost of reusing dyebath effluents after treatment with the proposed technique was found to be 1.54 per m3. The corresponding cost of using commercial water supply was estimated to be 2.42 per m3.