Secure voice by using AES algorithm
AES algoritmalarını kullanarak güvenli ses
  1. Tez No: 483683
  2. Yazar: SABAH SALIH HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REŞİT TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, şifreleme \ şifre çözme metin ve sesini AES algoritması kullanarak inceledikten sonra aralarında karşılaştırarak hangisinin daha iyi olduğunu üç standart kullanarak bildireceğiz. Hız, süre ve güvenlik. Bu tezde ilk olarak beş çalışma modu kullandık; ECB - Elektronik Kod Defteri. Ancak ikincisi CBC - Şifreli Blok Zinciri. Üçüncü OFB - Çıktı Geribildirimi. Dördüncü çalışma modu CFB - Cipher Feedback. Son çalışma modu, TO - Sayıcı Modudur. Hangi modun çalışmasının en iyi olduğunu söyleyemeyiz. Her birinin avantajları ve dezavantajları olduğu için şifreleme \ şifre çözme için metin sayacı modu diğer mod operasyonlarından daha iyidir. Çünkü diğer mod operasyonlarından daha fazla kullanmak daha hızlı ve kolaydır. AES algoritması kullanılarak şifrelenmiş ve şifreli sesi aldıktan sonra. Elde edilen farklı sonuçlar, ancak şifreleme ve şifre çözme için metinden daha fazla zamana ihtiyaç duyuyordu. Sesin metinden daha fazla veriye sahip olması için Bu nedenle, şifreleme ve şifre çözme için metinden daha fazla zamana ihtiyacı var (AbdelrahmanAltigani, Bazara Barry, 2013). Şifreleme ve şifre çözme hızına göre, şifreleme ve şifre çözme için birçok veri var (AbdelrahmanAltigani, Bazara Barry, 2013). Bununla birlikte, ses, sesle karşılaştırıldığında daha az veri barındırıyor. Daha az veri daha az zamana ihtiyaç duyar. Güvenlik gereğince ses, metinten daha güvenlidir ve bilgisayar korsanları tarafından kesilmesi daha da zorlaşmaktadır. Bu tezde Matlab kodundan yararlanılarak grafik dahil edilme kapasitesine sahip olur. Kullanımı MATLAB, java ve C # gibi diğer paketlere göre daha uygundur, çünkü bu araç ve kitaplıklardan oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir; Dahası, programlama için, sıfırdan başlamak için gerekli değildir, çünkü MATLAB, C # gibi bazı programların sıfırdan başlamak için ihtiyacı olmakla birlikte, sınırlı görevleri yerine getirmek için önceden işlevleri vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis study encryption \decryption text and voice by using AES algorithm, then comparing between them to know which one is better by using three standards. Speed, time duration and security. In this thesis we used five operation modes first ECB - Electronic Code Book. However the second one CBC - Cipher Block Chaining. The third one OFB - Output Feedback. The forth operation mode CFB - Cipher Feedback. The last operation mode is, CTR - Counter Mode. We cannot say which mode operation is the best. Because each of them have advantages and disadvantages but for encryption \decryption text counter mode is better than other mode operation. Because it is faster and simple for using more than other mode operations. After encrypted and decrypted audio by using the AES algorithm. Obtained different results however needed more time than text for encryption and decryption .in order to audio have more data than text Therefore, need more time than text for encryption and decryption (AbdelrahmanAltigani, Bazara Barry, 2013). According to speed for encrypt and decrypt text is faster than audio in order to for encryption and decryption audio have many data (AbdelrahmanAltigani, Bazara Barry, 2013).But text has less data if compared to voice. Then less data need less time. According to security audio is more secure than text and also more difficult to hack by hackers. Utilized Matlab code in this thesis in order to it has the capacity to plot graphical inclusive. use MATLAB is more appropriate than other packages like java and C#,in order to it has a large a collection of tools and libraries; moreover, for programming, it have not necessary for beginning from zero in order to MATLAB previously has functions for performing limited missions whilst some programs like C# should needs for beginning from zero.