Arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişiminin CBS ve uzaktan algılama kullanılarak belirlenmesi: Kalar bölgesi örneği
Determination land use and land cover change using GIS and remote sensing case of study in Kalar district
- Tez No: 483684
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH EKERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişikliklerinin karmaşıklığını anlamak insan ile çevre arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmek için ve ekosistem ürünlerinin ve hizmetlerin sürdürülebilir yönetimi için yerel planlama sürecini desteklemek için önemlidir. Irak'ın Kalar kentinde yüksek kentleşme oranı, nüfus artışı ile birlikte arazi kullanımında ve arazi kullanımında değişikliklere neden olmuştur. Bu nedenle, kentsel büyüme konusunda karar verme aşamasında doğru politikaları ve izleme mekanizmalarını ortaya koymak için arazi kullanımını ve arazi örtüsü değişikliklerini anlamak gereklidir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, 2000 yılına ait Landsat TM, 2007 ve 2015 yıllarına ait ETM uydu görüntüleri kullanılarak Kalar bölgesinde arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişikliklerini ArcGIS ve ENVI kullanılarak ön işleme tabi tutulmak ve analiz etmektir. Sınıflandırılmış arazi kullanımı ve arazi örtüsü haritalarının doğruluğu için, genel doğruluğu türetmek amacıyla bir hata matrisi kullanılmıştır ve sonuçlar, minimum kabul edilebilir eşik seviyesinin üzerinde elde edilmiştir. Ayrıca, değişim analizi, arazi kullanımının 2000 ve 2015 yılları arasında nasıl değiştiğini göstermektedir. Oluşturulan arazi örtüsü haritaları, arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişimlerinin oranını belirledikten sonra arazi kullanımı ve arazi örtüsü geçişlerini değerlendirerek yerleşim alanlarındaki artış ve düşüşlerin diğer arazi örtüsü sınıflarıyla ilişkisini belirlemek ve konumsal bir eğilim olup olmadığını tespit etmek amacıyla kullanılmıştır. Genel olarak, bu çalışmanın sonuçları, son 7 yılda yerleşim alanları için 2000 yılında % 1.5'den 2007 yılı için % 4.1'e, 2015 yılında ise % 9.4 oranında genişleme olduğunu göstermektedir. Yerleşim alanlarının mekânsal eğilimi, Kalar'ın batı kesiminde diğer yönlere oranla büyüyen bir eğilim olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu çalışmadan elde edilen bulgular kentsel planlama için karar verme açısından katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Understanding the complexity of Land Use and Land Cover changes and their drivers at a local or landscape level to better understanding the relationship between human and the environment, and to support local planning process for the sustainable management of ecosystem goods and services. The high frequency of urbanization coupled with population growth has caused changes in land use and land cover in Kalar, Iraq. Therefore, understanding land use and land cover changes and its driving factors is essential to put forward the right policies and monitoring mechanisms on urban growth for decision making. Therefore, the objective of this study was to analyze land use and land cover changes in Kalar area, by applying satellite data of Landsat TM for 2000, ETM for 2007 and 2015 have been obtained and preprocessed using ArcGIS, ENDVI. For the accuracy of classified land use and land cover maps, a confusion matrix was used to derive overall accuracy and results were above the minimum and acceptable threshold level. Also change detection analysis shows where and how land use has changed from 2000 to the 2015. The generated land cover maps have been run for quantifying land use and land cover changes, to examine land use transitions between land cover classes, to identify gain and losses of built up areas in relation to other land cover classes and to asses spatial trend of built up areas. Generally, the results of this study have shown that there was an increased expansion of built up areas in the last 7 years from 1.5% in 2000 to 4.1 % in 2007 and 9.4% in 2015 at the expense of agricultural areas. The spatial trend of built up areas also showed that there was a growing trend in the western part of Kalar relative to other directions. Therefore, the findings of this study could provide as decision making for urban planning.