İlaç kalıntılarının ileri arıtım yöntemleri ile giderilmesi
Removal of pharmaceuticals by advanced treatment methods
- Tez No: 483693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endokrin bozucu maddelerin su arıtımındaki gideriminin zorluğu halk sağlığı açısından önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Titanyum dioksit'in (TiO2) sulardan endokrin bozucu maddelerin giderimi için potansiyel uygulamaları mevcuttur. Bu çalışmada, farklı işletim şartlarında katalitik ve fotokatalitik ozonlamada hedef kirleticinin gideriminde kullanılan nano boyutta TiO2 partiküllerinin etkinliği araştırılmıştır. Hedef kirletici analizleri EPA metotlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Hedef kirleticilerin ölçümünde, sıvı sıvı ektraksiyon ve türevlendirme işlemi uygulanmıştır. Hedef kirleticinin giderim veriminin en iyi elde edildiği işletim şartları pH 6,8; ozon derişimi 10 mg/L ve katalizör dozajı 0,05 g/L'dir. Ayrıca, endokrin bozucu maddenin katalitik ve fotokatalitik ozonlama ile gideriminde yüzey reaksiyon mekanizması incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, hedef kirleticinin giderimini katalizör kullanımı ile önemli oranda artırdığını göstermektedir. Fotokatalitik ozonlamada % 99,0; katalitik ozonlamada % 88,3; tekil ozonlamada % 51,8 giderim elde edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, steroit hormon gibi endokrin bozucu maddeler ve diğer benzer mikrokirleticilerin giderimindeki uygulamalarda, bu proseslerin tercih edilebilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The removal of endocrine disrupting compounds (EDCs) remains a big challenge in water treatment in terms of public health. Titanium dioxide (TiO2) has potential applications for the removal of EDCs from water. In this study, the efficiency of the nano TiO2 to degrade target EDCs under catalytic and photocatalytic ozonation was examined at different operational conditions. Target compound analyzes were performed according to EPA methods. In the measurement of target pollutants, liquid liquid extraction and derivatization process was applied. The maximum removal of target pollutant was obtained with pH 6,8; ozone concentration 10 mg/L; catalyst dosage 0.050 g/L and showing the most treatment conditions respectively. In addition, the surface reaction mechanism of endocrine disrupting compound removal by catalytic and photocatalytic ozonation was investigated. The results showed that the catalyst can significantly enhance the removal of target compound. The 99.0 %, 88.3% ve 51.8% removal rates were obtained at photocatalytic ozonation, catalytic ozonation and sole ozonation, respectively. These results indicated that the process was favorable for engineering applications for removal of endocrine disrupting compounds such as steroid hormone and likely similar micro pollutants.