Atık sulardaki ilaç kalıntılarının bazı ileri oksidasyon prosesleri ile giderilmesi
Removal of residual pharmaceuticals in wastewater by some advanced oxidation processes
- Tez No: 815168
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN SELDA POZAN SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışmasında; tıbbi ürün bileşenlerinden parasetamol ve diklofenağın atık sulardan uzaklaştırılması amacıyla çeşitli metal oksit, kompozit, hibrit ve yüzey aktif madde destekli metal oksit fotokatalizörler geliştirilmiş ve fotokatalitik/sonofotokatalitik aktiviteleri incelenmiştir. Fotokatalitik aktivitenin iyileştirilmesi için optimizasyon çalışması yapılmış ve kirletici konsantrasyonu, kirletici pH'ı, katalizör miktarı, kalsinasyon sıcaklığı, ışık şiddeti, ışık kaynağı gibi birçok reaksiyon parametresi üzerinde çalışılmıştır. Fotokatalizörler; birlikte çöktürme, sol-jel, emdirme, hidrotermal ve katı-hal dağıtma yöntemi gibi çeşitli katalizör hazırlama teknikleri kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen katalizörlerin yapısal, morfolojik, optik ve yüzey yükü özellikleri XRD, BET, SEM, FT-IR, UV-Vis DRS, PL ve ZP analizleri ile karakterize edilmiştir. Fotokatalitik aktivite çalışmaları parasetamol için HPLC, diklofenak için UV-Vis spektrometre cihazı vasıtasıyla takip edilmiştir. Kinetik çalışmalar ile fotokatalitik bozunma yüzdesi, reaksiyon hız sabiti ve regresyon katsayıları hesaplanarak fotokatalitik aktiviteler karşılaştırılmıştır. Ayrıca fotokatalitik bozunma reaksiyon mekanizmaları; LC-MS/MS cihazı kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a series of metal oxide, composite, hybrid, and surfactant-assisted metal oxide photocatalysts were synthesized with the aim of removing paracetamol and diclofenac from wastewater. The photocatalytic and sonophotocatalytic activities of these materials were investigated. An optimization study was conducted to enhance the photocatalytic activity, and various reaction parameters such as pollutant concentration, pollutant pH, catalyst dosage, calcination temperature, light intensity, and light source were examined. The catalysts were prepared using different techniques, including co-precipitation, sol-gel, impregnation, hydrothermal, and solid-state dispersion methods. The synthesized photocatalysts were characterized for their structural, morphological, optical, and surface charge properties using XRD, BET, SEM, FT-IR, UV-Vis DRS, PL, and ZP analyses. Photocatalytic activity studies for paracetamol were conducted using HPLC, while UV-Vis spectrometer was employed for monitoring diclofenac degradation. Kinetic studies were performed to calculate the photocatalytic degradation percentage, reaction rate constant, and regression coefficients, facilitating the comparison of photocatalytic activities. Furthermore, the photocatalytic degradation mechanisms were elucidated using LC-MS/MS analysis.