Güneyköy (Eşme-Uşak) yöresindeki arsenopiritli altın oluşumlarının jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özellikleri
Mineralogical, geological and geochemical properties of Au occurrences related to arsenopyrite in Guneykoy (Esme-Usak) area
- Tez No: 483695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aksaray Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Bölümü'ne yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Eşme'de (Uşak) yer alan arsenopiritli Au damarlarının jeolojik, petrografik, jeokimyasal özellikleri, sıvı kapanım özellikleri ve kükürt izotop çalışması yapılmıştır. İnceleme alanı Batı Anadolu Bölgesi'nde, Menderes Masifini oluşturan metamorfik birimler içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanında arsenopiritli-kuvars damarları Menderes Masifine ait Prekambriyen yaşlı gnays ve mika şistler içinde yer almaktadır. Kayaçta egemen olarak izlenen ana cevher minerali arsenopirittir. Arsenopiritler çoğunlukla özşekilsiz ve/veya yarı özşekilli kataklastik özellikli, olarak gözlenmektedir. Arsenopiritlerin tane büyüklükleri çoğunlukla < 5-150 mikrometre arasında değişmektedir. Arsenopiritler tane sınırları ve çatlaklardan itibaren skordite dönüşmüştür. Arsenopirtilerin aralarında ve/veya çatlaklarında pirit mineralleri de tesbit edilmiştir. Bazı piritlerin markazite bazısınında limonite dönüştükleri belirlenmiştir. Altın arsenopiritlerin içerisinde kapanım şeklinde gözlenmektedir. Yapılan analiz sonuçlarına göre cevherli örneklerin Au içeriği 0.5 ppm ile 10 ppm arasında; Ag içeriği 20.4 ile 0.1 ppm, Ni içeriği 156-20 ppm; Cu içeriği 9.0 ile 19.9 ppm; Pb içeriği 363 ile 6.2 ppm; Zn içeriği 2 ile 32 ppm; As içeriği 1000 ppm'den büyük; Cd içeriği de 0.1 ppm civarında olduğu belirlenmiştir. Arsenopiritlerdeki S34 ‰ değeri -3.7 ile -10.6 aralığında değişmektedir. Bu veriler sülfürün yerel yan kayaçlardan ve çok az da magmatik kayaçlardan geldiğini göstermektedir. Arsenopiritli kuvars damarlarından alınan örneklerden kuvars ve kalsit kristallerinde yapılan sıvı kapanım çalışmasına göre cevherleşmeyi oluşturan çözeltilerin homojenleşme sıcaklığı 270-440 oC de, cevherli çözeltilerin tuzluluk değeri ise %3,4 ile 14 NaCl olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aksaray University of Science and Technology Institute of Geological Engineering Department, prepared a thesis in this study which is in Esme (Uşak), arsenopyrite veins are examined in terms of geological, petrographic, geochemical properties, fluid inclusion and sulfur isotope. The study area in Western Anatolia, is located in metamorphic rocks that make up the Menderes Massif. Arsenopyrite-quartz veins of old gneiss and mica schist of Precambrian Menderes Massif is located within the study area. The main ore mineral is arsenopyrite. Arsenopyrite which mainly consist of amorphous and / or semi euhedral cataclastic featured, are observed. Mostly grain size of arsenopyrite range from 5-150 micrometers. There is pyrite in fractures in the arsenopyrite or among the arsenopyrite. Some of the pyrite minerals turned to marcasite and some of them turns to limonite. Gold mineralization occurs in arsenopyrite as an inclusion. Gold grain size is 30-100 µm. It is seen in some quarters as a single grains of gold, and some cut into smaller grains are observed in the group of arsenopyrite. According to the results of the analyzes of the content of the ore samples Au grade ranges from 0.5 ppm to 10 ppm; Ag content of 20,4 to 0.1 ppm, Ni content of 156 to 20 ppm; Cu content of 9.0 to 19.9 ppm; Pb content of 363 to 6.2 ppm; Zn content of 2 to 32 ppm; As content greater than 1000 ppm; Cd content was determined to be about 0.1 ppm. S34 % values of the arsenopyrite varies in the range -3.7 -10.6. These data indicate that supply of sulfur from the local host rocks and igneous rocks is limited. Quartz and calcite samples taken from the quartz veins with arsenopyrite minerals to study the fluid inclusion. According to this study, fluid which create the mineralization has 270-440 0C homogenization temperature