Siirt ilinin tarımsal yapısında büyükbaş hayvancılığın yeri
- Tez No: 6134
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
-48- ÖZET Sürt ilinde 3 ilçe, 6 köy ve 6 işletme üzerinde yapılan araştırmada hayvanların bakım ve beslenmesi yetersiz bulunmuş tur. Hayvanların besin madde ihtiyaçları hem miktar hem de oran olarak yetersizdir. Üreticinin bakım ve besleme konusunda teknik bilgisi ve tecrübesi olmadığından, genelde kalitesiz kaba yemler kullanılmaktadır. ildeki hayvan ırkının çoğunu Yerli hara oluşturmakta, bunun yanında Güney Anadolu Sarı kırmızısı da bulunmaktadır. Az miktarda da Brown-Swiss, Hols tein ve melezleri bulunmak tadır. Hayvanların verim düzeyleri çok düşüktür. Verim düzeylerinin düşük olmasının nedenleri, bakım, barındırma ve besleme koşullarının iyi olmamasının yanında genetik yapının yetersiz oluşudur. Ahırlarda altlık kullanılmaması, altlıkların pis olması, havalandırmanın yetersizliği, barınakların çok kötü olması sonucu hayvanlarda çeşitli hastalıkların görülmesi, inceleme sonucu ortaya. çıkan sonuçlardır. Hayvan sağlığı konusunda gerekli titizlik gösterilmemekte, ilgili aşı ve ilaçlar zamanında kullanılmamaktadır. Hayvanlar Haziran- Eylül aylarında m er r aya çıkar ta. İm ak tadır. Besi işletmelerinde, mera t ahır besisi ve ahır be sisi uygulanmakta, geneli Üçle 2 yaşlı erkek hayvanlar be- s iye alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 49 - SUMMARY This research \i|g/ as carried on in 3 towns » 6 villages and 6 farms in Siirt province. Animal husbandry practices in the farms inves tigated were not in satisfactory level. Neither feed nor nutrient requirements of cattle are met sufficiently. Since the farmers are not qualified in the field of animal husbandry» they don't know how the prepare a balan ced ration, therefore they generally prefere to feed roug hages not considered whether Low or high quality. Predominant breed on the area is Native Black} besides this some South Anatolian Yellow- Reds and In small amounts of both Brown-Swiss and Holsteins can be seen. Real Prodxiction çapası" ties of the cattle are not reali sed because of the insufficient husbandry practices, besi des this the genetic make-up of the ncftive breed is not in desired level. Farmers don't use baddings» ventilation is not satis factory and the hygienic measures are not taken in barns, under these circumstances many different animal des eases could be seen in barns. Preventive precautions and vacci nations are not considered. Drugs are not used on the time it is necessary. Cattle are graced during June to September, fattening is practiced either in barns or both on pasture and in barns. Generally two-year old males are fattened.