Endometriyum kanserinde prognostik faktör olarak AgNOR'un değeri
Prognostic value of AgNOR counts in endometrial cancer
- Tez No: 48371
- Danışmanlar: PROF.DR. DERİN KÖSEBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Endometriyum karsinomunda AgNOR (Gümüşseven Çekirdekçik örgütleyici Bölge)'un prognostik faktör olarak değerinin araştırılması amaçlandı.Yaş ortalaması 59,2 olan cerrahi evre I otuz endometriyum karsinomu olgusunda parafin bloklar kullanılarak AgNOR yöntemi uygulandı. Aynı bloklardan yapılan kesiflerde myometriyal invazyon derinliği, grade, histolojik tip ve ayrıca lenfovasküler invazyon varlığı değerlendirildi. Olguların AgNOR sayısı ile sağkalım oranlan karşılaştırarak AgNOR'un prognostik değeri araştırıldı. AgNOR sayısı ile yaş, myometriyal invazyon, lenfovasküler invazyon karşılaştırarak AgNOR'un diğer prognostik faktörlerle ilişkisi araştırıldı. AgNOR sayısı yüksek olan olgularda (AgNOR>4,5) AgNOR sayısı düşük olan olgulara göre (AgNOR^4,5) Kaplân-Meier yaşam eğrileri arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark olduğu saptandı. AgNOR sayısı ile myometriyal invazyon yaş, grade ve lenfovasküler invazyon arasında korelasyon saptanmadı. AgNOR sayısının endometriyum karsinomunda sağkalım açısından prognostik anlam ifade ettiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
PROGNOSTIC VALUE OF AgNOR COUNTS IN ENDOMETRIAL CANCER SUMMARY The aim of the study is to determine the value of“AgNOR”(silver staining of nucleolar organizer region) counf in endometrial carcinoma. The AgNOR method is applied to the paraffinated tissue materials of 30 patients of mean age 59,2 surgical stage I endometrial carcinoma. The paraffinated tissue material were reviewed for myometrial invasion, grade, histological type and were also examined for the lympho-vascular space involvement Comparing the AgNOR counts and the survival curves of the cases, prognostic value of AgNOR is evaluated. The AgNOR counts were also compared with the age of the patients, myometrial invasion, grade, and lympho-vascular invasion to determine correlation. The Kaplan-Meier survival curves of the cases with high AgNOR counts (AgNOR>4,5) and low AgNOR counts (AgNOR