İnfertilite olgularında etyolojik faktörler ve tedavi sonuçlarının irdelenmesi
Demographic results of infertility cases treated in Cerrahpasa Department of Obstetrics and Gynecology
- Tez No: 48370
- Danışmanlar: PROF.DR. UMUR ÇOLGAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı 1.1.1993 - 1.3.1996 tarihleri arasında kliniğimize infertilite nedeni ile baş vuran hastaların demografik özelliklerini ortaya koymak, infertilite nedenlerini irdelemek ve uygulanan tedavi sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu amaçla İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Reprodüktif Endokrinoloji Bilim Dalına baş vuran ve kliniğimiz protokolleriyle takip ve tedavi edilen 134 erkek, 20 tuboperitoneal, 58 servikal, 154 ovulatuar ve luteal faktör ile 85 açıklanamayan infertilitesi olan toplam 461 hasta, 1231 siklus, karşılaştırmalı, retrospektif çalışma ile irdelendi. Hastalar erkek, tuboperitoneal, servikal, ovulatuar ve luteal faktör ile açıklanamayan infertilite olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Bu gruplardaki hastalar spontan takip yanısıra, klomifen sitrat, gonadotropin ve bromokriptin'le yumurtlamanın uyarılması yapılarak izlendi. Bazı hastalara koit önerilip, bazılarına intrauterin inseminasyon uygulanarak iki grup oluşturuldu. Faktörlere ve IUI yapılıp yapılmadığına göre ayrılan gruplarda yumurtlama, gebelik başarısı, abortus, çoğul gebelik ve hiperstimulasyon oranları karşılaştırıldı. Bu döneme ait kliniğimizin sonuçları dünya literatürüyle birlikte değerlendirildi. Tüm hastalarımızda siklus başına gebelik oranı % 6,8, tüm hastalarımızda kümülatif gebelik oranı % 1 8, erkek faktörü kümülatif gebelik oranı % 8,2, tubaperitoneal faktör kümülatif gebelik oranı % 5, servikal faktör kümülatif gebelik oranı % 27,5, ovulatuar ve luteal faktör kümülatif gebelik oranı % 22,5, açıklanamayan infertilite kümülatif gebelik oranı % 21,2, klomifen sitrat sikluslarında siklus başına gebelik oranı % 6,1, hMG sikluslarında siklus başına gebelik oranı % 8,7, pFSH sikluslarında siklus başına gebelik oranı % 21,4, bromokriptin sikluslarında siklus başına gebelik oranı % 0, koite bırakılan tüm sikluslarda siklus başına gebelik oranı % 7,6, IUI uygulanan tüm sikluslarında siklus başına gebelik oranı % 6,3, gebelik kayıbı (pregnancy loss rate) oranı % 22,9, çoğul gebelik oranı % 7,2, CC ile OHSS oranı % 0,25, hMG ile OHSS oranı % 3,4, pFSH ile OHSS oranı % 4,7 olarak bulundu. Serimizde tüm oranlar literatürle uyumluluk gösterdi. Yumurtlamanın uyarılmasında pFSH'nın hMG'ye üstünlüğü gösterilemedi. Farklı etyolojilere bağlı infertilite olgularında lUI'nun koite üstünlüğü saptanamadı, sadece erkek faktörü grubunda yumurtlamanın uyarılması ile beraber kullanıldığında üstün olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEMOGRAPHIC RESULT OF INFERTILITY CASES TREATED IN CERRAHPAŞA DEPARTMENT OF OBSTETRICS AND GYNECOLOGY In this study, our aim is to show the demographic characters, find the causes of infertility and compar the differences of results of therapy in a patient group applied to I.Ü. Cerrahpaşa School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Division of Reproductive Endocrinology between the dates of January 1, 1993 and March 1, 1996. A total of 461 patients (mean age 29,3 ± 5,4) (range 18-44) and 1231 cycles who were divided as 134 male, 20 tuboperitoneal, 58 cervical, 154 ovulatory and luteal factors and 85 unexplained infertility. With crossover, retrospective study 1231 cycle of 461 patients that had been followed and treated in our clinic were investigated. The patients were divided into 5 groups: male, tuboperitoneal, cervical, ovulatory and luteal factors and unexplained infertility. The patients have been followed spontaneously or treated with clomiphene citrate, gonadotropins and bromocriptine to induce ovulation. For some of the patients coitus was advised, and for some others intrauterine insemination had been the choice. Ovulation, pregnancy success, abortion, multiple pregnancies, hyperstimulation rate were compared between two different treatment protocols. The results of our study group were compared with the results of the studies in the literature. We found the pregnancy rate per cycle in the total patient group 6,8 % and cumulative pregnancy rate 18 %. Cumulative pregnancy rate in the male factor group was 8,2 % and in patients with tuboperitoneal factor, cervical factor, ovulatory - luteal factor and unexplained infertility, it was found to be 5 %, 27,5 %, 22,5 % and 21,2 % respectively. Pregnancy rate per cycle in the clomiphene citrate group was 6,1 %, whereas it was found to be 8,7 % in the hMG group and 21,4 % in the pFSH group. Pregnancy rate per cycle was 7,6 % for coitus and 6,3 % for IUI treatment. Pregnancy loss rate was 22,9 %, multiple pregnancy rate 7,2 %, OHSS rate in the clomiphene citrate group 0,25 %, in the hMG group 3,4 %, in the pFSH group 4,7 %. Our results are comparable to the other studies in the literature. In ovulation induction the superiority of pFSH to hMG couldn't be shown. Our study heve shown that induction of ovulation and IUI treatment was found to be superior then the other therapies in the male factor group. 40