İstanbul-Elmalı Kent Ormanı'nın memeli faunası
The mammalia fauna of Istanbul-Elmali Urban Forest
- Tez No: 483714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT BEŞKARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İstanbul Elmalı Kent Ormanı 2012 yılında Anadolu Yakası'nda D tipi mesire yeri olarak ilan edilmiştir. Kent ormanı toplam olarak 878.4 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. 2013-2017 yılları arasında yapılan bu çalışmada; alanın yerleşim ve yollardan dolayı izole parça bir orman olarak kalması, bu çalışmanın yapılmasını önemli kılmıştır. Bu sebeple, insanlardan bu kadar çok etkilenen alanlarda hangi memeli türlerinin bulunduğu sorusu sorulmuş ve cevapları yaptığımız çalışma ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda memelilerden 5 takıma mensup 19 tür tespit edilmiştir. Bunlardan Barbastella barbastellus ve Lutra lutra IUCN Kırmızı Listesine göre Tehlikeye Yakın (NT) kategorisindedir. Alan çevresindeki şehirleşme ve yollar, kirlilik, avcılık, otlatma, başıboş köpekler ve yangın memeli türler üzerinde tespit ettiğimiz en önemli baskılardır.
Özet (Çeviri)
Istanbul Elmalı Urban Forest was declared as a D-type promenade area on the Anatolian side of Istanbul. The urban forest covers 878.4 hectares. This study was conducted between 2013-2017. To research mammal species in Istanbul Elmalı Urban Forest is important because of being isolated forest in dense highways and city. In the study, we tried to reveal which and how many mammal species live in the urban forest. According to our results we determined 19 mammal species belonging to 5 orders. Barbastella barbastellus and Lutra lutra are listed Near Threatened (NT) species according to the International Union for Conservation Nature. We thought that urbanization, roads, pollution, illegal hunting, grazing, stray dogs and forest fires are the negative factors on mammal fauna in the urban forest.