Bazı organik bileşiklerin deneysel ve teoriksel metotlarla moleküler yapılarının incelenmesi
Investigation of the molecular structures of some organic compounds by experimental and theoretical methods
  1. Tez No: 483730
  2. Yazar: BEDRETTİN DORACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Schiff bazı grubu içeren bileşiklerin kristal ve moleküler yapısı deneysel ve teorik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. İncelenen, C18H20N2O2 ve C23H25N3OS tek kristalleri Fırat Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü laboratuvarında sentezlenmiş ve kırınım verileri Sinop Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (Sübitam) laboratuvarındaki Bruker/D8 QUEST difraktometresinde toplanmıştır. Kristallerin yapısı direkt yöntemler ile SHELXT-2014 yazılımı kullanılarak belirlenmiştir. Atomik parametrelerin arıtılması, tam matris en küçük kareler ve Fark fourier yöntemleri ile SHELXL-2014 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma sonuçlarını desteklemek amacıyla Gaussian 09 ve GaussView 5 paket programları kullanılarak Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemi ile bileşiğin moleküler geometrisi, IR ve NMR spektrumları teorik olarak belirlenmiştir. Moleküllerin enerjileri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve HOMO ve LUMO orbitalleri hesaplama yoluyla ayrıca elde edilmiştir. Teorik hesaplamalar için baz seti olarak 6-311G(d,p) seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal and molecular structures of compounds containing Schiff base were evaluated both experimentally and theoretically. C18H20N2O2 and C23H25N3OS compounds have been synthesized in Chemistry Laboratory of Chemistry Department, Fırat University, and the diffraction data was collected on a Bruker/D8 QUEST diffractometer in Scientific and Technological Research Application and Research Center, Sinop University. The crystal structure was solved by SHELXT-2014 software using direct methods and the atomic parameters were refined by SHELXL-2014 software using full matrix least squares and Difference fourier methods. To support the experimental results, the molecular geometries, IR and NMR spectra of the compound have been determined theoretically by Density Functional Theory (DFT) methods using Gaussian 09 and GaussView 5 softwares. The energies, molecular electrostatic potentials and HOMO and LUMO orbitals of the molecules were also obtained by the theoretical calculations. The 6-311G(d,p) was chosen as basis set for the theoretical calculations.