Bazı organik schıff baz bileşiklerinin moleküler yapılarının deneysel ve kuramsal yöntemler ile incelenmesi
Investigation of molecular tructures of some organic schiff base compounds by experimental and theoretical methods
  1. Tez No: 574424
  2. Yazar: İLHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM EVECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk defa sentezlenmiş organik Schiff baz (Z)-4-brom-5-flor-2-((3-nitrofenilimino)metil)fenol ve (Z)-4-brom-2-(((2,4-dimetoksifenil)imino)metil)-5-florofenol bileşiklerinin yapısal ve titreşimsel özellikleri deneysel ve kuantum mekaniksel metodlarla incelenmiştir. Bu bileşiklerin kristal yapıları SHELXS-97 çözüm ve SHELXL-97 arıtım programı kullanılarak elde edilmiştir. Yapı çözümlemeleri ile her iki kristalin geometrik parametreleri, molekül içi ve moleküllerin birbirleriyle etkileşimleri incelenmiştir. Kuantum mekaniksel hesaplamalar ise Gaussian 09W paket programı ile yapılmış GausView 5.0 ara yüzü ile görselleştirilmiştir. Tüm kuramsal hesaplamalar B3LYP/6-311++G(d,p) temel seti kullanılarak yapılmıştır. Moleküllerin enerjileri, sınır orbitalleri, moleküler elektrostatik potansiyelleri, mulliken yük dağılımları ve termodinamik özellikleri kuramsal hesaplamalarla elde edilmiştir. Ayrıca doğrusal olmayan optik özellikler incelenmiş ve teorik olarak yorumlanmıştır. Her iki molekülün optik özellik gösterdiği görülmüştür. Deneysel ve kuantum mekaniksel sonuçların birbiriyle uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the structural and vibrational properties of Schiff bases (Z)-4-bromo-5-floro-2-((3-nitrophenilamino)methyl)phenol and (Z)-4-bromo-2-(((2,4-dimethoxyphenyl)imino)methyl)-5- fluorophenol compounds, which were synthesized for the first time, were investigated by experimental and quantum mechanical methods. The crystal structures of these compounds were obtained by using SHELXS-97 analysis and SHELXL-97 refinement software. The geometric parameters, intramolecular and intermolecular interactions for both crystals were investigated by structural analysis. Quantum mechanical calculations were made by a package program, Gaussian 09W, and visualized by Gaus View 5.0 interface. All computational calculations were carried out by using B3LYP/6311++G(d,p) basis set. The energies of molecules, boundary orbitals, molecular electrostatic potentials, mulliken charge distributions and thermodynamic properties were obtained by computational calculations. Besides, non-linear optical properties were also calculated and interpreted theoretically. Both molecules have an exceptionally good non-linear optical behavior. It's seen experimental and quantum mechanic results were agreement each other.