Efficiency improvement of a manufacturing plant layout
Fabrika düzeni oluşturulmasında etkin ilerleme
  1. Tez No: 483773
  2. Yazar: MUDHEHER SABAH IGHMAYYIS HAIDERI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IBRAHIM MAHARIQ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma,dört iş istasyonun tasarlanmış tesisi üzerine kurulu olup,her bir iş istasyonu üç ürünün üretmek amacıyla dört bölümden oluşmaktadır.Bu tesisin kurulumundaki şartlar görüşmemizi basitleştirecek şekilde önerilmiştir. Bu çalışma herhangi bir tesis üretimi etkinliğinin geliştirilmesi için iki etkili araca odaklanmaktadır.Bunlardan ilk araç, materyal taşıma çabası ile bölümler arası material akış maliyetini azaltan daha iyi düzenlemenin bulunulması ile fabrika etkinliğini geliştirmek için CRAFT yöntemi temelinin kullanılarak iş istasyonunun bölümlerini yeniden düzenlenmesi ile yapılan tesis düzen tasarımıdır.Bu yöntemdeki eksiklik daima en iyisine ulaşamıyor olmamız,sadece bazı alternatiflere ulaşabilmemizdir.Bu eksiklik görüşülmüş ve tüm muhtemel tesis düzenlerini kontrol eden ve bu en iyiyi karşılayan tüm alternatif düzenlerin listesi yapılarak en iyi çözümü bulmak için bir MATLAB program yapılmıştır.Bu program daha kolay bir şekilde en iyi çözümü bulmada ve tüm muhtemel alternative düzenler de listeleneceğinden dolayı karar veren kişiye alternative düzen seçerken esneklik sağlamada etkili olarak yardımcı olmaktadır.İkinci araç da belirli sınırlamalarla pazar talebini karşılayacak tesiste üretilen üç üründen elde edilen kazancın en yüksek olması için en iyi kararın verilmesi ile ilgilidir.Simülasyon ve analiz için Lingo ve Eexcel programı kullanılmıştır. Bu çalışmada Lingo programın excel programdan daha fazla tercih edildiğini açıklamak amacıyla araştırma sonucunda kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is based on a proposed initial plant of four work stations, each such workstation consists of four departments to manufacture three products. The conditions in this plant are suggested in a way to simplify our discussion. This study focuses on two effective tools to improve the efficiency of any manufacturing plant, the first tool is plant layout design by rearrange the departments of the workstation using the basic of CRAFT method to improve the efficiency of the plant by finding better arrangement of departments which lead to less material handling effort and i.e. reduce the cost of material flow between departments. The lack in this method is not always we reach optimality and just some of the alternatives could be reached, this lack has discussed and a MATLAB program had built to check all possible layouts and find the optimal solution with the list of all alternative layouts which satisfy this optimality. This program could help effectively to find the optimal solution easily and produce more flexibility for the decision maker to choose alternative layout. The second tool concerns on finding the best decision for maximum profit could get from the three products produced in the plant according to the market demand under certain constraints. Lingo and Excel programs are used for simulation and analysis. At the end of this research, we will explain why Lingo is more preferable than excel program in this kind of study.