Chiari malformasyon tip 1 ve uyku elektrofizyolojisi arasındaki ilişki
The relationship between chiari malformation type 1 and sleepelectrophysology
  1. Tez No: 483866
  2. Yazar: ÜMİT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÖNDER OKAY, UZMAN MURAT KAYABEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Chiari Malformasyon Tip 1 (CM-1), beyin ve sinir cerrahisi pratiğinde sık karşılaşılan bir kraniyovertebral bileşke patolojisidir. Uykudaki solunum bozukluğu ile ilişkisi literatürde birkaç vakada gösterilmiştir. Örneğin CM-1 olguları cerrahi olarak düzeltildiğinde bir uyku bozukluğu olan central sleep apnelerin düzeldiği gösterilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, CM-1 olgularına ait uyku aktivitesinin nörofizyolojik mekanizmalarında meydana gelen olası değişikliği, sonrasında yapılan cerrahi uygulama ile uyku ve dolayısı ile santral sinir sistemi sağlığının sürdürülmesinde meydana gelen değişiklikleri; elektrofizyolojik olarak ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla oluşturulan hasta grubundaki (n=10, 8 kadın/ 2 erkek, 20-50 yaş, VKİ: 22,5-44, çalışmaya katılan iki erkek gönüllü Ağır Derece Obstruktf Sleep Apnea Sendromu tanısına sahipti) CM1 olgularının ameliyat öncesi ve sonrası uyku elektrofizyolojisi incelendi. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku ve Elektrofizyoloji Laboratuvarı' nda gecelik polisomnografi kayıtları alınan olgulara ait elektrofizyolojik özellikler;“uyku verimliliği (%), uyku devamlılığı (%) toplam uyku süresi, evre 1, evre 2, evre 3 ve REM süreleri (dk.)”oluşturuldu.Tüm olgulara gerçekleştirilen ameliyat prosedürü posterior fossa dekompresyonu, C1 laminektomi ve genişletici duraplasti uygulamasını içermektedir.Ameliyat öncesi ve sonrası iki durumun uykudaki elektrofizyolojik değerler üzerine etkisi Paired Samples t Test (bağımlı gruplarda t testi) kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre, ameliyat sonrası; uyku verimliliği (%) ve uyku devamlılığı (%) anlamlı olarak yüksek, NREM evre-3 ve REM süreleri anlamlı olarak uzamış, NREM evre-2 süresi ise anlamlı olarak kısalmış olarak bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Chiari Malformation Type 1 and Sleep Electrophysology Regional Training and Research Hospital, Neurosurgery Thesis, Erzurum, 2017.Chiari Type 1 Malformation (CM1) is acraniovertebral junction pathology which is commonly observed in neurosurgical practice. CM 1's relation with sleep disorder have been shown in some cases. Furthermore in some surgically treated CM 1 cases, coexisting sleep apnea symptoms have been shown to be improved. The aim of this studys is to evaluate the neurophysiological changes of sleep activity, in CM 1 cases pre and postoperatively and consequently, the effect of treatment on the integrity of central nervous system. A group of voluntiers have been involved in this study (10 CM 1 cases, 8 women, 2 men, Ages 20-50, BMI:22,5-44). The two male voluntieers' had serious obstuctive sleep apnea syndrome. The volunteers sleep electrophysological studies have been performed preoperatively any 2nd month postoperatively. The operation procedures were similiar for all cases. Decompressive posterior craniectomy, C1 laminectomy and duraplasty. The volunteers' polisomnographıc recordings have been performed in Erzurum Regional Research and Training Hospital, Sleep and Electrophysiology Laboratory. The pre and postoperative recorindgs have been evaluated statistically using Paired sample t test. The results revealed that, after surgical treatment sleep quantity, sleep efficinecy have been improved significantly.(p0,05)