0-5 yaş arası akut gastroenteritli çocuklarda norovirüs sıklığının araştırılması
The frequency of norovirus in the children with gastrenteritis
- Tez No: 483867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Akut gastroenterit çocukluk çağında en sık görülen öldürücü hastalıklar arasında çok önemli yer almaktadır. Gelişmiş ülkelerde çocukluk çağı gastroenterit etkenleri arasında en sık viral etkenler bulunurken, gelişmekte olan ülkelerde, bakteriyel ve paraziter etkenlerin önemli yer aldığı bilinmektedir. Özellikle çocuk hekimlerinin bölgedeki gastroenterit etkenlerini bilmesi, tanıya yönelik araştırmalarda kolaylık getireceği, erken ve doğru tanı ile etkin tedavi fırsatı sağlayacağı ve antimikrobiyal tedavi gereken durumlarda antibiyotik seçimi için yol göstereceğinden yararlı olacaktır. Bu çalışma, Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran akut gastroenteritli çocuklarda norovirüs insidansının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada hedef olarak 5 yaş altı akut gastroenterit kliniği ile hastaneye başvuran hastalar alındı. Başvuran hastaların dışkı örneklerinde ELİZA (enzyme linked immuno sorbent assay) yöntemiyle norovirüs, rotavirüs ve adenovirüs araştırıldı. Hastalarda eş zamanlı dehidratasyona yönelik biyokimyasal incelemeler ve enfeksiyon belirteçleri (üre, kreatinin, ürik asit, lökosit, trombosit, idrar dansitesi ve idrarda keton, C-reaktif protein) ve hastaneye yatış süreleri değerlendirildi. Dışkıda norovirüs saptanan olgularla rotavirüs saptanan olguların klinik ve laboratuvar bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmada ishal nedeniyle 1 ay-5 yaş arası 72 hastanın dışkısında norovirüs antijenine bakıldı. Hastaların %58'i (n=43) erkek ve tüm hastaların yaş ortalaması 22.2 ± 20.6 ay olup ortanca yaş 13 ay olarak tespit edildi. Hastaların %6.8'inde (n=5) norovirüs GI ve GII antijeni pozitif saptandı. Çalışmaya dahil edilen tüm ishalli vakanın %94.6'sının kusması olduğu saptandı. Norovirüs pozitif olarak tespit edilen hastaların Nisan-Mayıs aylarında yoğunlaştığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Acute gastroenteritis is one of the most common fatal diseases in childhood. Viral pathogens are among the most common etiologies in developed countries of childhood gastroenteritis, while in developing countries, bacterial and parasitic agents are important. Particularly pediatricians should be aware of the gastroenteritis agents in the region because it will provide convenience, early diagnosis and effective treatment opportunities in diagnostic researches and will lead to the appropriate choice of antibiotics in cases where antimicrobial therapy is needed. This study was done in Bakırköy Dr Sadi Konuk Education and Research Hospital Pediatric Emergency Department to determine the incidence of norovirus in children with acute gastroenteritis. Material and Methods: In this study, analysis of faeces of patients admitted to hospital with acute gastroenteritis clinic between 0 and 5 years of age in the region as a destination norovirus, rotavirus and adenovirus were investigated by ELISA (enzyme linked immunosorbent assay) method. Patients were evaluated for dehydration biochimical analysis and infection markers (urea, creatinine, uric acid, leukocyte, platelet, urinary density and urine ketone, c-reactive protein) and hospitalization period. The laboratory results and clinical findings of patient with norovirus and rotavirus positive patients were compared. Results: In this study, the norovirus, rotavirus and adenovirus antigens in feces were examined in 72 patients aged 1 month-5 years who applied due to acute diarrhea. 58% of the patients (n = 43) were male and all patients had a mean age of 22.2 ± 20.6 months and a median age of 13 months. We found that 6.8% (n = 5) of patients were positive for norovirus GI and GII antigen. It was determined that 94.6% of the cases with diarrhea enrolled to the study had vomiting. Norovirus positive patients were accumulated in April-May.