Dört yıllık ercp vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospecti̇ve evaulation of ercp cases of 4 years
- Tez No: 483895
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) hepatobiliyer sistem ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan invaziv bir işlemdir. Bu çalışma 4 yıllık sürede yapılan 1471 ERCP vakasının verilerini tartışmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde Temmuz 2011- Aralık 2014 tarihleri arasında 1155 hastaya yapılan 1471 ERCP kayıtları restrospektif olarak yaş, cinsiyet, endikasyon, uygulanan terapötik işlemler ve komplikasyonlar yönünden, hasta epikrizleri ve ERCP raporları taranarak değerlendirildi. Bulgular: İşleme alınan hastaların yaşları 10 ile 97 arasındaydı (ortalama:60,2) ve hastaların 846'sı (%57,5) kadındı. En sık endikasyonlar 703 hastada (%47,1) hiperbilirubinemi/kolestaz enzim yüksekliği, 499 hastada (%33,5) koledokolitiyazisti. Hastaların %92,4'ünde başarılı kanülasyon sağlandı. En sık yapılan terapötik işlemler; 1083 hastaya (%72,6) sfinkterotomi, 777 hastaya (%52,1) balonla taş çıkarma/sıvazlama, 386 hastaya (%25,9) plastik stent koyulmasıydı. Toplam komplikasyon oranı %10,3 olarak bulundu. En sık komplikasyon 113 hastada (%7,6) görülen pankreatitti. Bunu sırasıyla 16 hastada (%1,1) kardiyopulmoner komplikasyonlar, 13 hastada (%0,9) kolanjit, 5 hastada (%0,3) kanama ve 3 hastada (%0,2) perforasyon izledi. 1 hasta (%0,1) pankreatit nedeniyle ex oldu. Sonuç: Morbidite ve mortalite riskine karşın ERCP hepatobiliyer ve pankreas hastalıklarında önemli bir tanı ve tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) is an invasive procedure in the diagnosis and treatment of hepatobiliary and pancreatic diseases. This study discusses the outcomes of 1471 ERCP cases of 4 years. Method: 1471 ERCPs carried out on 1155 patients who applied Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine between July 2011- December 2014 investigated retrospectively scanning with patient epicrises and ERCP reports in terms of age, gender, indication, applied therapeutic procedures and complications. Results: The patients who recieved procedure was between 10-97 years (mean:60,2) and 846 patients (%57,5) were female. The most common indications were high serum bilirubin/cholestasis enzymes levels in 703 patients (%47,1) and choledocholithiasis in 499 patients (%33,5). The cannulation was successful in %92,4 of patients. The most common therapeutic procedures were sphincterotomy in 1083 patients (%72,5), biliary baloon application in 777 patients (%52,1) and placing the stent in 386 patients (%25,9). The total complication rate was %10,2. The most common complication was pancreatitis in 113 patients (%7,6). It is followed by cardiopulmonary complications in 16 patients (%1,1), cholangitis in 13 patients (%0,9), hemorrhage in 5 patients (%0,3) and perforation in 3 patients (%0,2). 1 patient (%0,1) was dead because of post-ERCP pancreatitis in this study. Conclusion: Despite its associated morbidity and risk of mortality, ERCP is a reliable method in diagnosing and treating hepatobiliary and pancreatic diseases.