Akciğer kanseri tanısı alan hastalarımızın retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of patients diagnosed with lung cancer in our clinics
  1. Tez No: 483894
  2. Yazar: EMİNE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT TEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda, akciğer kanseri tanısı alan hastalarımızın demografik, epide¬miyolojik ve klinik özelliklerinin geriye dönük olarak belir¬lenmesini amaçladık. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğine Ocak 2006-Aralık 2014 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacıyla başvuran akciğer kanseri hastaları alındı. Bu çalışmada hastalara ait bilgiler hastanemiz elektronik dosya sisteminden retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: Tanı ve tedavi amacıyla başvuran 893 akciğer kanseri hastası alındı. Hastaların yaş ortalaması 63,8 ± 25,9'dir. Hastaların % 92'si erkek, % 8'i kadındır. Erkek/Kadın oranı 11/1 idi. Hastaların ensık başvuru şikayetleri öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısıydı. Hastaların %9,7'sinin sigara içim öyküsü yok iken %75'inin >30 paket-yıl sigara içme öyküsü mevcuttu. Radyolojik olarak tümöral lezyon hastaların %48,2'sinde sağ akciğer, %39,3'ünde sol akciğer yerleşimliydi. Ensık görülen histopatolojik tipler ise yassı hücreli karsinom (%43,3), adenokarsinom (%18), küçük hücreli karsinomdu (%16,6). En sık görülen metastaz bölgeleri ise sırası ile kemik, karaciğer ve beyindi. Hastaların yaklaşık yarısının ileri evrede tanı aldığı saptandı. İleri evre, kilo kaybı, ileri yaş, anemi, hipoalbuminemi ve LDH yüksekliğinin kötü prognostik faktör olduğu görüldü. Hastalarda 1 yıllık sağkalım oranının %37,7, 5 yıllık sağkalımın ise %4,7 olarak bulundu. Sonuç: Çalışmamızın verilerinin yapılan diğer çalışmalarla uyumlu olduğu görüldü. Hastaların yarısının ileri evrede tanı almasında sigara içiminin yaygın olduğu ülkemizde, hastaların semptomlarını sigaraya bağlayarak sağlık kuruluşlarına geç başvurmalarının etkili olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed at retrospective evaluation of demographic, epidemiologic, and clinical features of patients diagnosed with lung cancer in our clinics. Methods: Patients with lung cancer who were referred to Necmettin Erbakan University Meram Medical School Chest Diseases Clinic between January 2006 and December 2014 for diagnosis and therapy were included into the study. Patients' data were collected retrospectively using the hospital electronic file system. Results: 893 patients were diagnosed with from those applied for diagnosis and therapy within this period. Mean age of patients was 63,8 ± 25,9. 92% of the patients was male and 8% was female with an 11/1 male to female ratio. Most of the patient complaints included cough, shortness of breath and chest pain. 9,7% of the patients never smoked, whereas, 75% of the patients had a history of smoking habit with >30 pack-year. Tumor lesions were localized to right lung in 48.2% of the patients and localized to left lung in 39,3% of the patients according to radiological findings. The most frequent histopathological types were squamous cell carcinoma (43,3%), adenocarcinoma (18%), and small cell carcinoma (16,6%). The most frequent metastasis sites were in order of bone, liver and brain. Almost half of the patients were diagnosed at an advanced stage. Advanced stage, weight loss, advanced age, anemia, hypoalbuminemia, and elevated LDH were associated with poor prognosis. 1-yearpatient survival rate was 37,7%, whereas 5-year survival rate was 4,7%. Conclusion: Our resultswere found to be in parallel with previous findings. The reason for almost half of the patients were diagnosed at an advanced stage was thought to be due to common smoking habits and late referral of pateints to hospitals since they associated their symptoms to smoking.