Kendine ve ötekine saldırganlık göstermiş ergenlerin ruhsal işleyişlerinin projektif yöntemlerle karşılaştırılması
Comparison of the mental processes of adolescents who aggressively acted to themselves or the other through projective methods
- Tez No: 483990
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İntihar ve cinayet arasındaki ilişki korelasyonel yöntemler kullanılarak sıklıkla çalışılmakta ve bu çalışmalar bir toplumda veya belirli bir grupta bu eylemlerin görülme sıklığı ve kültürlerarası farklılıklar alanlarında önemli bilgi sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, eyleme geçişlerin yukarı yönlü ivme kazandığı ergenlik döneminde vuku bulan, kendine ya da ötekine fiziksel saldırganlık gösterme davranışına yol açan ruhsal işleyişleri incelemektir. Saldırganlığın eyleme vurulması ve saldırganlığın yönünü belirleyen ruhsal süreçler üzerine çalışmalar ise psikanalitik literatürde de yer almakta olup konu üzerindeki tartışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda intihar ve cinayet girişimi bulunan ergenlik dönemindeki bireylerin ruhsal işleyişleri Rorschach ve Tematik Algı Testi yöntemleriyle incelenmiş ve bulgular saldırganlık göstergeleri, zihinselleştirme kapasitesi, narsisizmin rolü, savunma mekanizmalarının etkinliği başlıkları altında karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın bulguları önleyici hizmetlere katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The relation between suicide and homicide is being widely researched using correlational methods and those researches provide important data for determining the prevelance of those acts in a society or in a specific group and examining intercultural differences. The aim of this research is to analyze mental processes lie beneath the act of physical aggression to self or other happened during adolescence at which acting out behaviors increase. Studies on aggressive acting out and mental processes which determine the direction of the act also took their place in psychoanalytic literature and discussion about that subject is still going on. Rorschach and Thematic Apperception Test methods are used to examine mental processes of adolescents who have suicide or homicide attempt(s) and findings are compared under the titles of aggression indicators, mentalisation capacity, the role of narcissism and the efficiency of defence mechanisms in our research. Findings of our study may contribute to preventive services.