A study of faculty members' and instructors' awareness, routines and use of web 2.0 tools in foreign language teaching
Öğretim üyeleri ve okutmanların yabancı dil öğretiminde web 2.0 araçları farkındalıkları, rutinleri ve kullanımı
- Tez No: 484089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Web 2.0 araçlarının hayatın birçok alanında kullanımı, bireylere sunduğu iletişim, etkileşim ve iş birliği gibi olanaklar yüzünden son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Web 2.0 kavramı yeni bir akım gibi görünse de, eğitim alanındaki popülerliğini yapılandırmacılık, sosyal yapılandırmacılık ve sosyal öğrenme gibi köklü teorik altyapıya borçludur. Dil öğreniminin temel amacı diğer insanlarla etkili iletişim ve etkileşim kurmak olduğu için, Web 2.0 araçlarının bu alanda kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir, çünkü bu araçlar öğrencilere, dili sınıf dışındaki gerçek hayat ortamlarında pratik yapma olanağını sunar. Bu fikirlere dayanarak, dil öğretmenleri bu teknolojinin farkına varmalı ve mesleklerinde mümkün olduğunca fazla kullanmalıdır ve kurumlar da bu teknolojiyi dil öğretimi müfredatlarına entegre etmelidirler. Bu çalışma, tüm bu bahsedilenlerin ışığında, öğretim üyelerinin ve okutmanların yabancı dil eğitimi süreçlerinde Web 2.0 araçları farkındalıklarını, rutinlerini ve kullanımlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada karma yöntemli bir araştırma metodu kullanılmıştır. Nicel veri Türkiye'deki devlet üniversitelerinin İngiliz dili eğitimi bölümleri ve yabancı diller yüksekokullarında çalışan toplamda 101 öğretim üyesi ve okutmanın çevrimiçi ankete katılımıyla toplanmıştır. Araştırmanın nitel kısmı için ise 10 katılımcıyla mülakat yapılmıştır. Nicel veri SPSS 21 ile istatistiksel analizler yapılarak incelenirken, nitel veri analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Veri analizi sonuçları göstermiştir ki; katılımcıların genelde Web 2.0 araçları farkındalıkları yüksekken, bunları öğretim pratiklerinde çok fazla kullanmadıkları gözlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların Web 2.0 araçları farkındalık ve kullanımları sahip oldukları farklı demografik özelliklere göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, katılımcıların çoğunun Web 2.0 kavramının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmamasına rağmen, bu araçları daha evvelinde farkında olmadan çeşitli amaçlar için kullandıkları tespit edilmiştir. Araştırmanın rutin bileşeni kısmı sonucu, katılımcıların düzenli olarak kullandıkları tek Web 2.0 aracının sosyal paylaşım siteleri olduğunu ve kullanım sıklığı açısından bunu çoklu medya paylaşım sitelerinin takip ettiğini göstermiştir. Öte yandan, Web 2.0 kavramı hakkında önceden bilgi sahibi olmanın katılımcıların Web 2.0 araçları kullanımı, farkındalığı ve rutinleri açısından anlamlı bir farka sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of Web 2.0 tools in many walks of life has recently become ubiquitous owing to the fact that they offer a great many opportunities to the individuals to communicate, interact and collaborate with each. Though Web 2.0 concept seems like a new trend, it owes its' popularity in the area of education to a deep-routed theoretical background of constructivism, social constructivism and other social learning theories. As the main purpose of learning a language is to communicate and interact with others effectively, the utilization of Web 2.0 tools in this area has become an inevitable part of the language teaching instruction since they give learners the opportunity to practise the language beyond the classroom walls in real life settings. Based on these ideas, language teachers should be aware of this technology and use them as much as possible in their profession, and the institutions should integrate this technology in their language teaching curricula. In the light of the ideas mentioned so far, this study aims to identify the faculty members' and instructors' awareness, routines and use of Web 2.0 tools in FLT process. In the current study, a mixed methods research design was adopted. While the quantitative data was gathered through an online questionnaire with the participation of 101 faculty members and instructors working at ELT departments and school of foreign languages of state universities in Turkey, interviews with 10 participants were carried out for the qualitative part of the research. The quantitative data was examined through statistical analyses via SPSS 21, and content analysis was employed in order to analyze the qualitative data. The results of the analyses have indicated that although the participants have a high awareness of the Web 2.0 tools in general, they do not use them a lot in their teaching practices. Furthermore, the participants' level of the awareness and use differs in terms of various demographics. Also, though most of the participants are not knowledgeable about what Web 2.0 concept is, they have already used it for varying purposes without being aware of them. For the routine component of the study, the results revealed out that the only Web 2.0 tool they use on a regular basis is social network sites, and multimedia sharing tools follow them with the second frequency of use among the participants. What is more, having knowledge of the Web 2.0 concept was found to have a significant mean difference among the participants in terms of awareness, routine and use of the Web 2.0 tools.