Molecular characterization by SSR molecular markers on mostly cultivated bread wheat varieties (Triticum Aestivum L.) in Duhok Iraq
Duhok/Irak'da sıklıkla yetiştirilen ekmeklik buğday (Triticum Aestivum L.) çeşitlerinin SSR moleküler markörleriyle moleküler karakterizasyonu
  1. Tez No: 484212
  2. Yazar: OMEED SAADI SAADI SAADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALP FURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı Dohuk'ta yetiştirilen on adet ekmeklik buğday genotipinin (Triticum aestivum L.) genetik çeşitliliğini SSR moleküler markörler ile belirlemektir. Bu çalışma Van Yuzuncu Yil Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Biyoteknoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Yerel ekmeklik buğday genotipleri ile polimorfizmi değerlendirmek için sekiz markör kullanıldı ve genotip tanımlamada iyi bir araç olduğu tespit edildi. SSR belirteçlerinin sonuçları 29 amplifiye fragmanı, 16'sı polimorfik, 13'ü monomorfik 8 primerden elde edildi. Benzerlik matrisi, UPGMA küme analizi ile oluşturulmuş polimorfik bantlara ve dendrograma dayanan Jaccard benzerlik katsayıları kullanılarak hesaplandı. Dendogram üç büyük grup ortaya koydu. SSR verilerinden hesaplanan genetik benzerlikler ekmek buğday genotipleri için 0.73 ile 0.98 arasında değişmektedir. En yüksek benzerlik (Tammuz2 ve Aras) arasında olan 0.98 iken, en düşük benzerlik değeri 0.73 (Azadi ve Saberbeg arasında) idi. DNA polimorfizmini saptamak için kullanılan sekiz SSR işaretleyicisi, her bir primer aralığı için% 33-100 aralığında polimorfizm yüzdesi verdi ve ortalama polimorfizm yüzdesi% 52.44'e ulaştı. SSR belirteçleri, yüksek polimorfizm, primer Xgwm257, Xgwm613 ve Xgwm550 tespit edebilir, en yüksek polimorfizm yüzdesi% 100, SSK belirteçleri için PIC (Polimorfik Bilgi İçeriği) değeri ortalaması 0.3874 olarak bulunmuştur. Ekmek buğday genotipleri arasındaki genetik çeşitliliğin tanımlanmasında yararlı olduğu ispatlanmış SSR teknikleri, Dohuk ili çevresindeki farklı coğrafi bölgelerden toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to estimate the genetic variation among ten bread wheat genotypes (Triticum aestivum L.) grown in Dohuk using SSR molecular markers technique. This study was achieved in the Van Yuzuncu Yil University, Agriculture Faculty, Plant Biotechnology Department. Eight markers were used to evaluate the polymorphism with the local bread wheat genotypes and were detected to be a good tool for genotypes identification. The results of SSR markers, obtained 29 amplified fragments, 16 of them were polymorphic and 13 were monomorphic from using 8 primers. The similarity matrix was computed by using Jaccard similarity coefficients, based on polymorphic bands and dendrogram established through UPGMA cluster analysis. The dendrogram revealed three major groups. Genetic similarities calculated from SSR data ranged from 0.73 to 0.98 for bread wheat genotypes. the highest similarity was 0.98 which was between (Tammuz2 and Aras), while the lowest similarity value was 0.73 (between Azadi and Saberbeg). Eight SSR markers used to detect DNA polymorphism gave polymorphism percentage for each primer range between 33–100% with an average polymorphism percentage reaching 52.44%. generally, SSR markers may detect high polymorphism, primer Xgwm257, Xgwm613 and Xgwm550 gave the highest polymorphism percentage were 100%, the mean of PIC (Polymorphic Information Content) value was 0.3874 for SSR markers. The SSR techniques proved useful in describing genetic diversity among bread wheat genotypes was collected from different geographical area around Dohuk province.