Ağartı-Özyurt civarında (Van Gölü doğusu) yüzeyleyen orta eosen ve orta miyosen türbiditlerinin sedimantolojik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Sedimentological and structural characteristics of middle eocene and middle miocene turbidites located at Agarti-Ozyurt region (East of Lake Van)
  1. Tez No: 484217
  2. Yazar: AHMET VEDAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Arap ve Avrasya plakaları arasında bulunan Neotetis'in güney kolu, Geç Kretase'den itibaren kapanma sürecine girmiştir. Serravaliyen'de kıta-kıta çarpışması ile son bulan bu süreç, her iki kıtanın da kenar kısımlarında aktif bir tektonizmayı beraberinde getirmiştir. Bu tektonik aktivite, çarpışma sonrasında da bölgeyi etkilemeye devam etmiştir. Günümüzde Van Gölü Havzası'nın bulunduğu bölgede, Orta Eosen'de ve Orta Miyosen'de çökelen türbiditler bu etkinliğin ürünü ve göstergesidir. Van Gölü doğusunda Ağartı ve Özyurt köyleri civarında yüzeyleyen türbiditler incelendiğinde, uyumsuz şekilde depolanmış iki ayrı istif göze çarpmaktadır. Yaşlı istif Nummulites sp., Discocyclina sp. ve Flosculina sp. fosillerince zengin çökellerin gözlendiği, Orta Eosen türbiditlerinden oluşmaktadır. Nispeten az deforme olmuş, içerisinde Miogypsina sp fosilleri bulunan genç türbidit istifi içerisinde ise, Bouma istifinin dereceli tabakaları (Ta), çapraz ve paralel laminaları (Tc-Td) ile kaval yapıları ve canlı izleri sıkça gözlenmektedir. Türbidit çökellerinin oluşturduğu yelpaze morfolojisinin, kuzeyinde bulunan Özyurt ve güneyinde bulunan Göktepe fayları sayesinde Orta Miyosen'den günümüze kadar korunduğu belirlenmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışması, Van Gölü doğusunda Ağartı ve Özyurt köylerini kapsayan alan ve yakın çevresinin Orta Eosen'den günümüze jeolojik evriminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Southern branch of Neotethys, existed between Arabian and Eurasian plates, was started to close in Late Crateceous. This closure process ended with the collision of two plates in Serravalian which led to the ongoing tectonic activity on margins of these continents. Middle Eocene and Middle Miocene turbidite deposits observed in Lake Van region at the present time are the products and indicators of this tectonism. Unconformably deposited two different turbidite sequences were determined nearby Ağartı and Özyurt villages in the Lake Van region. Older sequence is formed by Nummulites sp., Discocyclina sp., and Flosculina sp. fossils-rich Middle Eocene turbidites. Graded beds (Ta), cross and parallel laminates (Tc-Td) of Bouma sequence, flute casts, and trace fossils are frequently observed in relatively less deformed, young deposits. Fan morphology formed by turbidite deposits is protected by the activity of the Özyurt and Göktepe thrust faults since Middle Miocene. This M.Sc. thesis aims to determine Midde Eocene to Recent geological evolution of the Ağartı and Özyurt region and surrounding area at the east of Lake Van.