Bazı açık anahtarlı kriptosistemler ve uygulamaları üzerine
On some public key cryptosystems and applications
- Tez No: 484216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT HANOYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde günümüze kadar kriptografinin kullanıldığı alanlar hakkında bilgi verilmiş ve sağlıklı iletişim için kriptografiye duyulan gereksinimin önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde simetrik ve asimetrik kriptosistemler hakkında literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde tez boyunca karşılaşılacak temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde simetrik kriptosistemler anlatılarak Sezar, Öteleme, Doğrusal, Vigenere, Hill ve Vernam şifreleme yöntemleri verilmiştir. Ayrıca asimetrik kriptosistemler hakkında detaylı bilgi verilerek asimetrik kriptosistemlerin temelini oluşturan tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Beşinci bölümde RSA, Rabin, ElGamal, Goldwasser – Micali gibi asimetrik kriptosistemlerin algoritmaları, güvenirlikleri ve uygulamaları verilmiştir. Son bölümde ise tezin değerlendirildiği tartışma ve sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, some information about the secure communication is given and the importance of cryptography is emphasized. In the second chapter, the studies in the literatüre about symmetric and asymmetric encryption systems is given. In the third chapter, the fundamental definitions and theorems used in the next chapters are given. In the the fourth chapter, the structure of the symmetric encryption systems like Caesar, Shift, Affine, Vigenere, Hill and Vernam is introduced. Furthermore, the detailed information and the fundamental definitions and theorems about asymmetric encryption systems are given. In the fifth chapter, the security of some public key cryptosystems such as RSA, Rabin, ElGamal and Goldwasser-Micali with applications is searched. Finally, the last chapter consists of discussion and conclusion which is an evaluation of the thesis.