Kışlık ara ürün olarak yemlik kolza (Brassica napus L.) ve bazı ikili karışımlarının yem verimi ve kalitesinin belirlenmesi
Detemination of forage yield and quality of forage rape sown as mixture with some other cool season annual forage crops
- Tez No: 484320
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, kışlık ara ürün olarak yemlik kolza, yem bezelyesi, macar fiği, yaygın fiğ ve yulafın yalın ve yemlik kolzanın diğerleriyle ikili karışımlarında yem verimi, kalitesi ve rekabet ilişkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma şansa bağlı bloklar deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak OMÜ Ziraat Fakültesi deneme parsellerinde 2016 ve 2017 yıllarında yürütülmüştür. En yüksek kuru ot verimi kolza+yem bezelyesi ve kolza+yulaf parsellerinden elde edilmiştir (2016'da 945, 2017'de 819 kg/da). Yalın ekimlerle karşılaştırıldıklarında, tüm ikili karışımlarda kuru ot verimi önemli oranda artmıştır. Baklagillerin yer aldığı parsellerde ham protein artarken, yulaf parsellerinde azalmıştır. En yüksek ADF ve NDF oranları yulaf ve yem bezelyesinin bulunduğu parsellerde tespit edilmiştir. Çeşitlerin yalın veya ikili karışım halinde yetiştirilmesi ADF ve NDF içeriklerinde anlamlı bir değişikliğe yol açmamıştır. Yulaf dışında diğer türlerin yalın ve ikili karışımlarından elde edilen kuru otların Nisbi Yem Değeri 140'dan büyük bulunmuş ve çok iyi olarak sınıflandırılmıştır. Tüm ikili karışımlarda LER>1 bulunmuştur. İkili karışımlarda yemlik kolza macar fiği ve yaygın fiğe karşı baskılayan, yem bezelyesine karşı baskılanan, yulafa karşı ise koşullara göre baskılanan veya baskılayan tür olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine forage yield and quality and competition relations of forage rape, forage pea, Hungarian vetch, common vetch and oat grown as solely or binary mixture of forage rape with the others in winter period. The study was conducted according to Randomized Block Desing with 4 replicates on Resarch and Application Center of Agricultural Faculty, Ondokuz Mayis University in 2016 and 2017 years. The highest hay yields were obtained from forage rape + forage pea and forage rape + oat plots (945 kg/da in 2016 and 819 kg/da in 2017). Hay yield increased importantly in binary mixture plots compare to solely ones. Crude protein ratio of hay increased in all the plots consist of legumes while it was decreasing in the plots consist of oat. The highest ADF and NDF ratios were observed in the plots covered oat and forage pea. In terms of ADF and NDF ratios there were no differences between the solely and binary mixtures of the same cultivars. Relative Feed Values of all cultivars except oat, growing in solely or binary mixture were higher than 140 and they classified as very good. LER > 1 in all mixtures. Forage rape was oppress plant on Hungarian vetch and common vetch, suppressed plant on forage pea and oppress or suppress plant on oat in binary.