Hamsi atık proteinlerinden üretilen yenilebilir filmlerin özellikleri üzerine transglutaminaz enziminin etkisi
Effect of transglutaminase enzyme on properties of edible film produced with anchovy by-product proteins
- Tez No: 484319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda (1, 2, 3, 4 ve 5 g TGaz/100 g protein) transglutaminaz (TGaz) enzimi ilavesinin hamsi atık proteinlerinden üretilen yenilebilir filmlerin mekanik, optik ve su buharı bariyer özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Filmlerin çözünürlük, renk, opaklık, su buharı geçirgenliği ve mekanik özellikleri TGaz ilavesinden etkilenirken (p0.05). Enzim ilavesi ile filmlerin çözünürlük ve gerilme değerleri artarken, L*, a*, b* ve kopma uzaması değerleri azalmıştır. Enzim ilaveli ve ilavesiz tüm filmler turuncu-kırmızı bir renk sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of transglutaminase (TGase) treatment at various enzyme concentrations (1, 2, 3, 4 and 5 g TGase/100 g protein) on mechanical, optical and water vapor barrier properties of the films produced with anchovy by-product protein were investigated. Solubility, color, opacity, water vapor permeability and mechanical properties of the films were affected by TGase addition (p0.05). Solubility and tensile strength values of films increased, while L*, a*, b* and elongation at break values decreased with TGase addition. All film with or without TGase exhibited an orangey-reddish color. The films containing 3 g TGase/100 g protein showed a very good barrier property against UV light. Water vapor barrier properties of films improved significant by adding enzyme at 1-3 g TGase/100 g. These results suggested that barrier against light and water vapor, and mechanical properties of anchovy by-product protein films can improve by adding TGase depending on the enzyme concentration.