Yapay arı kolonisi algoritması kullanılarak kablosuz algılayıcı ağ devrelerinin yerinin saptanması
Localization of nodes in wireless sensor network using artificial bee colony algorithm
  1. Tez No: 484331
  2. Yazar: FIRAS KHALEEL IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bir dizi alıcı devreler Kablosuz Algılayıcı Ağ (KAA) olarak adlandırılır. Bu devrelerin her biri algılama (sıcaklık hassasiyeti, nem hassasiyeti ve hareket hassasiyeti gibi), işleme ve birbiriyle iletişim kurma becerisine sahiptir. Bilinmeyen devre yerleşimi Kablosuz Algılayıcı Ağların önemli bir sorunudur çünkü algılayıcı devreler ilgili bölgeye rastgele bir şekilde konuşlandırılır ve ağ ile kendi kendilerine bağlantı kurarlar. Güç, maliyet veya görüş hattı şartlarından dolayı GPS'in ya erişilemez ya da uygulanamaz olduğu durumlarda, algılayıcı ağın her bir devresinde Küresel Konumlama Sistemi (GPS) kullanılmadan konum belirlemek önemlidir. Son zamanlarda, algılayıcı ağları yerleştirmek için birçok algoritma önerilmiştir. Bunların çoğu kablosuz algılayıcı ağın konumları eskiden ya GPS kullanılarak bilinen ya da el yordamıyla ayarlanan bir miktar tutturucu devre içerdiğini öne sürmektedir. Diğer devreler (bilinmeyen devreler) onların konumunu bilmemektedir. Tutturucular bilinmeyenlerin diğerlerinin konumunu tespit etmesine yardımcı olmaktadır (Bir bilinmeyen devre 2'den fazla tutturucunun veya yol göstericilerin konum bilgisini bildiği zaman). Bu tez bilinmeyen devrelerin konumlarını Yapay Arı Kolonisi (ABC) Algoritması kullanarak bulmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, biz yeni bir Değiştirilmiş Yapay Arı Kolonisi Algoritması sunmaktayız ve onu da bilinmeyen devrelerin konumlarını bulmak için kullanmaktayız ve bu iki algoritmanın performansını 7 parametre (Bunların 3 tanesi ABC algoritmasına özgü ve diğer 4 tanesi de yer saptama sorununa özel parametreler.) üzerinden kıyaslamaktayız. Öte yandan, bu çalışmada bu sorunu çözebilmek ve ABC algoritmalarını PSO algoritma sonuçlarıyla kıyaslamak amacıyla çok aşamalı yer saptama tekniğini benimsedik.
Özet (Çeviri)
A group of sensor nodes is called Wireless sensor network (WSN). Each one of these nodes has the ability to sense (such as heat sensitivity, humidity sensitivity and motion sensitivity), processing, and communication between each other. One of the important problems in WSNs is unknown node localization because sensor nodes are randomly deployed in the interest region, and they get connected to the network by herself. Finding location without using Global Positioning System (GPS) in each node of a sensor network is important in cases where GPS is either not accessible, or not practical to use due to power, cost, or line of sight conditions. Recently, many algorithms for localization sensor networks have been proposed. Most of them imagine that the Wireless sensor network includes a small number of anchor nodes, which their positions are known previously by either using (GPS) or configured manually. The other nodes (unknown nodes), don't know their position. The anchors can help the unknowns to locate their position (When an unknown node know the position information for more than two anchors nodes or beacons). The objective of this thesis is to find the locations of unknown nodes by using Artificial Bee Colony Algorithm. We also propose a new version of Modified Artificial Bee Colony Algorithm and use it also to find the locations of unknown nodes. And compare the performance of these two algorithms depending on the seven parameters (Three of them are unique to ABC algorithm, and the other four are specific to the Localization problem). Also in this work, we adopted multi-stage localization technique to solve this problem and compared performance ABC algorithms with a result of PSO algorithm.