Yapıştırıcı ile birleştirilmiş tabakalı kompozit çubukların burkulma analizi
Buckling analysis of adhesively bonded laminated composite beams
- Tez No: 484352
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL APALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, üretimleri laboratuvarda gerçekleştirilen plastik (epoksi) esaslı karbon elyaf takviyeli tabakalı kompozit plakalardan kesilerek imal edilen farklı boyutlarda ve 0^°,〖30〗^°,〖45〗^°,〖60〗^°,〖90〗^° elyaf açılarına sahip tabakalı karbon – epoxy kompozit çubuklar 〖Araldite〗^TM 2015 yapıştırıcı ile tam boy birleştirilmiştir. Bu çubukların lineer (özdeğer) burkulma analizi, küçük şekil değiştirme – büyük yer değiştirme teorisine dayanarak lineer olmayan burkulma analizi sonlu sonlu eleman yazılımı Abaqus ile gerçekleştirilmiş, kritik burkulma yüküne tasarım parametrelerinin tesirleri incelenmiştir. İki boyutlu lamina malzeme modeli ve tabakalı kabuk eleman, üç boyutlu ortotropik malzeme modeli ve katı eleman ile analizler gerçekleştirilerek hesaplamada başarımları karşılaştırılmıştır. Farklı boyutlarda, elyaf açılı yapıştırılmış numuneler üretilerek basma yükü altında burkulma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel kritik yüklerin (özdeğer) lineer burkulma analizinin kritik yüklerinden çok daha düşük ve lineer olmayan burkulma analizinden elde edilen kritik yüklere daha yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, carbon fibre reinforced plastic plates were produced in laboratory, and small sheets were cut in different dimensions so that each sheet can have a fibre angle of 0^°,〖30〗^°,〖45〗^°,〖60〗^° and 〖90〗^°. These identical sheets were fully bonded using epoxy – based adhesive 〖Araldite〗^TM 2015. Both linear buckling (eigenvalue) analysis and geometrically non-linear analysis based on the small strain – large displacement theory were carried out using the finite element software Abaqus, and the critical buckling loads based on two analyses were calculated, the effects of design parameters on the buckling loads were determined. Two dimensional (in-plane) lamina model with 3D – continuum shell, three dimensional ortotropic material model with 3D – solid element were implemented to both analyzes and their computational performances were compared. The experimental buckling loads of bonded unidirectional sheets were determined based on their compression tests. The experimental buckling loads were much lower than the calculated ones from the linear (eigenvalue) buckling analysis but close to ones obtained from the non-linear analysis.