Bacillus cinsine ait yerel bakteri izolatlarında kitinaz genlerinin taranması ve bu izolatların antifungal aktivitelerinin araştırılması
Screening of chitinase genes from local Bacillus isolates and testing their antifungal activity
- Tez No: 484355
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Bacillus cinsine ait 270 yerel bakteri izolatı kitinaz geninin varlığı açısından PCR ile taranmış ve kitinaz içeren 66 izolat belirlenmiştir. Daha önceki yapılan çalışmalarda böcek öldürücü aktivitesinin yüksek olduğu bilinen ve kitinaz geni taşıdığı belirlenen 9 Bacillus thuringiensis izolatı ve 2 standart suşun bitki patojeni Fusarium oxysporum, Verticillium dahliae ve Aspergillus niger üzerindeki antagonistik etkileri belirlenmiştir. 9 yerel Bt izolatı ve 2 standart suş kolloidal kitinli ortamda yetiştirilmiş ve kültür süpernatantından kısmi saflaştırma ile kitinaz enzimi elde edilmiştir. SDS-PAGE analizinde 39.71, 41.39, 91.66 ve 110-113 kDa arasında değişen farklı moleküler ağırlıkta kitinaz enzimleri tespit edilmiştir. İzolatların bitki patojeni funguslar (F. oxysporum ve V. dahliae) ve küf mantarı (A. niger) üzerindeki antagonistik etkisini belirlemek amacıyla çift kültür testi yöntemi kullanılmış ve radyal büyüme inhibisyon yüzdesi (PIRG) hesaplanmıştır. F. oxysporum'a karşı 2 (SY33.3, SY65.1B) izolatın, A. niger'e karşı 4 (SY33.3, SY25.1, SY49.1, SY65.1B) izolatın ve V. dahliae'ye karşı ise 5 (SY33.3, U1-6, SY25.1, SY49.1, SY65.1B) izolatın etkili olduğu ve fungus gelişimini engelledikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, SY33.3 ve SY65.1B izolatlarının üç bitki patojeni fungusa karşı antagonistik aktivite göstererek fungus gelişimini engellediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 270 local Bacillus isolates were screened by PCR for the presence of chitinase gene. Of all the tested isolates 66 were containing chitinase genes. Antifungal activity of 9 Bacillus thuringiensis isolates and 2 standard strains, which had previously been determined to have high insecticidal activity, were tested on plant pathogens Fusarium oxysporum, Verticillium dahliae and Aspergillus niger. 9 local Bt isolates and 2 standard strains were grown in colloidal chitin and the chitinase enzyme was obtained by partial purification from the culture supernatant. SDS-PAGE analysis revealed that the molecular weights of the chitinase enzymes of the Bt isolates were determined as 39.71, 41.39, 91.66 and 110-113 kDa. In order to determine the antagonistic effects of the isolates on plant pathogen fungi the double culture test method was used and the percentages of radial growth inhibition (PIRG) were calculated. Respectively 2 (SY33.3, SY65.1B), 4 (SY33.3, SY25.1, SY49.1, SY65.1B) and 5 (SY33.3, U1-6, SY25.1, SY49.1, SY65.1B) isolates were found to be effective on F. oxysporum, A. niger and V. dahliae and inhibited fungal growth. In conclusion, isolates SY33.3 and SY65.1B were found to be effective against all tested fungi.