An efficient and secure routing protocol for mobile Ad-hoc networks
Özel amaçlı hareketli ağlar için etkin ve güvenli bir dağıtım protokolü
- Tez No: 484377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN UFUK NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda, kablosuz ağ iletişimi alanında büyük gelişmeler olmuştur. Yüksek boyutlu veri ile ilişkili güncel Kablosuz Yerel Alan Ağları (KYAA) mobil kullanıcılara internet bağlantısı sağlamak için teknolojik seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Profesyonel bir KYAA yerleştirme yüksek maliyetli bir altyapı inşası olmadan kapsama alanını genişletme becerisi gerektirir. Özel amaç temelli kablosuz ağlar bu meseleye çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Ancak, güvenlik meselesi bu tarz ağlarla karşılaşılacak temel bir sorundur. Paylaşımlı medya ve ağ geçitleri ve güvenlik duvarları vasıtasıyla fiziksel bir koruması olan sabit donanımlı ağlarınkinden farklı bir yayın yapısından dolayı, özel amaçlı ağ herhangi bir devrenin herhangi bir noktasından saldırıya maruz kalabilir. Bu nedenle, Hareketli Özel Amaçlı Ağlardaki (HÖA) güvenlik risklerini azaltmak amacıyla geliştirilmiş bir algoritma bu çalışmada önerilmektedir. Önerilen algoritma katılımcı devreler arasında ölçülebilir bir güven seviyesi sağlamak amacıyla her bir göndericiden kimlik doğrulama kodu gerektirmektedir. Daha sonra bu güven düzeyi karar verme sürecini yöneltmekte kullanılmaktadır. Önerilen algoritma VB.NET programı kullanılarak test edilmiştir ve erteleme, veri paketi iletim oranı ve dağıtım ek yükü, performans değerlendirmesi için ana ölçüt olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçları, önerilen algoritmanın körleme veriye boğma uygulamasından dolayı geleneksel Özel amaçlı İsteğe bağlı Uzaklık Vektör (ÖİUV) protokolüne kıyasla daha yüksek seviye performansa sahip olduğunu ve ayrıca ÖİUV protokolündeki rota keşfi süreci sırasında yaratılan iletişim ek yükünü azaltarak HÖA'ların isteğe bağlı dağıtım performansını geliştirdiğini ve enerji tüketimi bakımından bir avantaj olan güvenlik bağlantısını arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There has been a great development in wireless networking in recent years. Recent Wireless Local Area Networks (WLANs) associated with high rate of data have emerged as the technology of choice for the provision of internet connection to mobile users. A professional WLAN deployment requires the ability to widen the coverage without necessarily deploying a costly infrastructure. The Ad-hoc based wireless networks have emerged as the solution to this issue. However, the security issues are the major setback to be encountered with this type of networks. The Ad-hoc network may come under attack from anywhere at any node because of the shared medium and the broadcast nature that is quite different from that of the fixed hardwired networks which have physical protection at the gateways and firewalls. An enhanced algorithm is, therefore, proposed here to reduce the security risks in Mobile Ad-hoc Networks (MANETs). The algorithm, been proposed needs an authentication code from each sender in order to establish a quantifiable level of trust between the participating nodes. This level of trust is then used to route the process of making decisions. The proposed algorithm was simulated using VB.NET software, and the delay, packet delivery ratio, and routing overhead were selected as the major metrics for the evaluation of performance. The analyzed results showed the proposed algorithm to possess a better level of performance compared to the conventional AODV protocol because of the implementation of blind flooding; and also enhanced the performance of MANETs on-demand routing protocols through the reduction of communication overhead that was incurred during the process of route discovery on AODV protocol and increased the security link which was an advantage in terms of energy consumption.