BA kısa kolonlarda çatlak oluşumunun tespiti ve beton sınıfına bağlı olarak CFRP ve dış kuşaklama güçlendirmelerinin performansa katkısının deneysel araştırılması
Experimental investigation on the determination of crack formation and contribution of CFRP and externally collar strengthenings to performance at the RC short columns
  1. Tez No: 572736
  2. Yazar: YAŞAR GÜRKAN SEHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER DİRİKGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan tez çalışması kapsamında betonarme kısa kolonların performansını artırmaya yönelik uygulamalar deneysel yöntemlerle araştırılmıştır. Deprem etkisi altında diğer kolonlara göre daha rijit davranış gösteren kısa kolonlar, oluşması istenmeyen bir durum olsa da gerekliliklerden dolayı sıkça karşılaşılmaktadır. Dolayısıyla yeterli yapısal sünekliğin karşılanmasında yetersiz kalan kısa kolonlar hayati risk taşımaktadır. Bu çalışmada kısa kolonların dayanım ve düktilitelerinin artırılmasına yönelik iki farklı güçlendirme uygulaması ve bu uygulamaların farklı beton sınıflarına sahip kısa kolonlardaki etkinliği araştırılmış, çatlak gelişiminin piezoelektrik sensörlerle (PZT) takibi üzerine inceleme yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında sabit eksenel yük ve döngüsel yatay yük etkisi altında betonarme (BA) kolonların performanslarının araştırılması için bir dizi deneysel çalışma yapılmıştır. BA kolonlar, CFRP sargı uygulaması ve Dış Kuşaklama ile güçlendirilmiştir. Kolonlar üç seriye ayrılarak gruplandırılmıştır. Tüm guruplarda bir referans, bir CFRP ile güçlendirilmiş ve bir de dış kuşaklama ile güçlendirilmiş kolon yer almaktadır. Grupları birbirinden ayıran beton sınıflarıdır. Dolayısıyla birinci, ikinci ve üçüncü grupta sırasıyla C30, C40 ve C50 sınıfı betondan üretilmiş üçer adet kolon olmak üzere, toplam 9 adet BA kısa kolon test edilmiştir. Deneysel bulgular neticesinde beton dayanımının artması kolonların kesme dayanımını bir miktar artırırken, uygulanan güçlendirme yöntemleri kesme hâkim davranış gösteren BA kısa kolonların ham dayanım, hem düktilite hem de enerji yutma kapasitelerini artırmıştır. PZT'ler ile çatlak gelişiminin sensörlerden alınan sinyaller sayesinde başarılı bir şekilde takip edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the applications aimed at increasing the performance of reinforced concrete short columns were investigated with experimental methods. Shorter columns, which exhibit more rigid behavior than other columns under the influence of earthquakes, are frequently encountered due to requirements, although it is undesirable to form. Consequently, short columns that are insufficient to meet sufficient structural ductility are vital risks. In this study, two different strengthening applications for increasing the strength and ductility of short columns and the effectiveness of these applications in short columns with different concrete classes were investigated and the follow up of crack development with piezoelectric sensors (PZT) was investigated. Within the scope of the thesis, a series of experimental studies have been carried out to investigate the performance of reinforced concrete (BA) columns under the effect of constant axial load and cyclic horizontal load. BA columns are reinforced with CFRP winding and Outer Bracing. The columns were divided into three series and grouped. All groups include a reference, a CFRP-reinforced column and an external bonded column. These are the classes of concrete separating the groups. Thus, in the first, second and third groups, nine BA short columns were tested, three of which were produced from C30, C40 and C50 concrete, respectively. As a result of the experimental results, the increase of the concrete strength increased the shear strength of the columns, while the reinforcement methods applied increased the raw strength, ductility and energy absorption capacity of the BA short columns. With PZTs, it has been seen that crack development can be followed successfully by the signals received from the sensors.