Measuring network performance parameters of common routing protocols for wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağlar için yaygın yönlendirme protokollerinin ağ performans parametrelerinin ölçümü
- Tez No: 484403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÖKDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda, teknolojinin evrimi geniş kullanım alanları sunan Kablosuz Algılayıcı Ağların (KAA) ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu alanlar gözetleme, güvenlik, askeriye, takip ve tıbbi uygulamaları içermektedir. Küçük aletlerden oluşan KAAlar ağ oluşturmak için hedef alan üzerine yayılır. Düğüm olarak adlandırılan bu küçük aletler kablosuz olarak birbirleriyle iletişim kurarlar. Bağımsız veya işbirliği içinde çalışırlar. Kapsama alanındaki olayla ilgili yerel bilgi toplar, işler ve bir baz istasyonunun devam eden istekleri süresince o bilgiyi yerel olarak saklalar. Daha önce bahsedilen birçok uygulamadaki yaygın kullanımlarından dolayı KAAlar için önerilen çeşitli mevcut dağıtım teknikleri bulunmaktadır ve bu şüphesiz KAA'nın performansının temel bir yönüdür. Aynı protokol bile farklı uygulamalarda çok farklı bir performans sergileyebilir ki, bu uygulama senaryoları ile son derece ilişkilidir. Sonuç olarak, performans değerlendirmesi ve farklı protokollerin karşılaştırılması hayati bir öneme sahiptir. Bilgiyi ağ vasıtasıyla iletme aktiviteleri ve en az kaynağı kullanan en uygun yolun belirlenmesi dağıtım protokollerinin ana sorumluluğudur. Bu tez, temel türlerinden biri olan düz protokollere, vebunlar içersinde AODV, DSDV ve DSR arasında adil bir kıyasa analize ve onların KAAların davranışı üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Bu davranış farklı koşullar altında (devrelerin, alanların, hareketliliğin değiştirildiği) tüketilen enerjiyi, paket iletim oranını, paket bırakmayı, NS-2 kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent decades, the technology revolution has led to emerging of Wireless Sensor Networks (WSNs), which have opened wide areas. These areas include monitoring, security, military, tracking, and medical applications. The WSNs built-up from small devices are spread over target area to form networks. These devices called nodes wirelessly communicate with each other. Their functions are independent or collaborative. They are working to gather and process local information about the phenomena in the coverage area and save it locally during the continuing requests of a base station. There are numerous existing routing techniques which have been proposed for WSNs due to their extensive usage in many applications as mentioned and undoubtedly it's a basic aspect of the WSNs' performance, even the same protocol may result in an obvious different performance in various applications, which is extremely correlated with application scenarios. Consequently, evaluating performance and comparing different protocols play a vital issue. The activities of forwarding the information through the network and determining the optimal path using minimum resources are the main responsibilities of routing protocols. The main target of this thesis is to focus on one of the major types of routing protocols namely flat, and fairly comparison and analysis for AODV, DSDV, and DSR which are common flat routing protocols and their impact on the behavior of WSNs. The behavior is issued to consumed energy (ACE), packet delivery fraction (PDF), packet drop (PD), throughput and average end-to-end (AE2E) in various conditions (varying nodes, varying areas, varying mobility) using NS-2 tool.