Investigation of the effects of temperature on modal parameters of frame structures
Çerçeve sistemler için modal parametrelerinin üzerindeki sıcaklık etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 484413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLÜM KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda, yapısal sağlık takibi yaygın bir şekilde köprü, gökdelen, kule gibi özel ve önemli yapılarda kullanılmaktadır. Yapısal sağlık takibi ivmeölçerler kullanılarak çevresel titreşime bağlı olarak yapının dinamik davranışını inceler. İvmeölçerlerden toplanan veriler kullanılarak yapının modal parametreleri elde edilebilmekte ve mevcut yapının sayısal modeli ile karşılaştırılabilmektedir. Eğer deneysel olarak elde edilen veriler ile sayısal model verileri eşleşmiyorsa yapıda bölgesel veya lokal bir hasarın olduğunu göstermektedir. Sayısal olarak modal parametreleri yapının kütlesine, rijitliğine, elemanların bağlantılarına ve mesnetlenme durumlarına göre hesaplanmaktadır. Sıcaklık etkileri sayısal modal parametreleri hesaplanırken dikkate alınmamaktadır. Statik olarak bir çerçeve sistem analiz edilirken, sıcaklık değişiminin etkisi dikkate alınmaktadır. Bu tez çalışmasında, sıcaklığın etkisi çerçeve sistemler de modal parametreler üzerinde sıcaklığın etkileri incelenmiştir. Sonlu elemanlar metodu ile çerçeve elemanın statik analizi yapılarak deforme olmuş hali elde edilir. Deforme olmuş hali için yeniden sayısal model oluşturularak modal parametreleri hesaplanır. Her iki sayısal model için elde edilen modal parametreleri karşılaştırılarak çerçeve sistemlerin üzerinde sıcaklığın etkileri elde edilir. Bazı düzlemsel örnek çerçeve sistemler için sıcaklığın etkisi statik ve dinamik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The last decades, structural health monitoring is used more often to the specific and important structures such as bridge, skyscraper, tower etc. By using vibration sensors, structural health monitoring examines the structure with the dynamic behavior under environmental vibration. Modal parameters that is obtained with data from sensors can be estimated and compared with numerical model of structures. If the modal parameters are not matched with parameters from numerical model, there might be a local or global damage on the structure. Numerical modal parameters on the structures are depend on stiffness and mass of structure, connection types of members and support conditions. Temperature changes cannot be taken into consideration for calculation of modal parameters. The effects of temperature changes are considered during the structural analysis of frame system. In this thesis study, the effects of temperature is investigated on modal parameters for frame structures. The frame structure that is affected by the temperature changes is analyzed with finite element method and deformed shape is calculated, statically. Frame structure is remodeled and modal parameters are calculated with deformed shape, numerically. Both modal parameters with undeformed and deformed shapes are compared and the effects of temperature on frame structures are determined. Some planar frame structure examples are examined with the effects of temperature changes in statically and dynamically.