Investigation of the effects of temperature on modal parameters for plane truss structures
Düzlemsel kafes sistemler için modal parametrelerinin üzerindeki sıcaklık etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 484416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLÜM KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapısal sistemlerin nümerik bir modeli olarak sonlu elemanlar modeli kullanılarak doğal frekans, mod şekilleri ve sönümleme oranları gibi modal parametreler yapılarda sayısal olarak tahmin edilebilmektedir. Bu parametreler aynı zamanda yapısal sağlık izleme teknikleri kullanılarak deneysel olarak tespit edilebilmektedir. Bu parametreler yapıların geometrisi ve malzeme özellikleri gibi fiziksel özelliklere bağlıdır. Doğal frekanslar ve sönümleme oranları gibi modal parametrelerin doğru olarak tahmin edilmesi yapıların incelenmesi açısından önem teşkil etmektedir. Sıcaklık ve yapının modal parametreler arasında doğrudan bir ilişki yok gibi görünmektedir. Bu çalışmada düzlemsel kafes sistemler de modal parametreleri üzerine sıcaklığın etkileri incelenmiştir. İlk olarak sıcaklığın değişiminin statik analizi sonlu elemanlar metodu ile yapılmıştır. Daha sonra, sıcaklıktan dolayı deforme olmuş sistemin sonlu elemanlar metodu ile yeniden sayısal modeli oluşturulmuş ve rijitlik ve kütle matrisi kullanılarak modal parametreleri hesaplanmıştır. Sıcaklığın etkisi daha önce hesaplanan deforme olmamış ve olmuş sistemin modal parametreleri karşılaştırılarak elde edilmiştir. Bazı düzlemsel örnek kafes sistemler üzerinde sıcaklığın etkisi statik ve dinamik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modal parameters such as natural frequency, mode shapes, and damping ratios are numerically estimated on structures by using finite element model as a numerical model of structural systems. These parameters are also identified experimentally by using structural health monitoring techniques. These parameters depend on the physical properties such as geometry and material properties of structures. The accurate estimation of modal parameters such as natural frequencies and damping ratios is an important concern since their values allow the condition assessment of the structure. It seems there is no relationship between temperature and modal parameters. In this study, the effects of temperature is investigated on modal parameters for plane truss structures. First, the planar truss structure that is affected by the temperature changes is analyzed with finite element method, statically. After that the planar truss structure is remodeled with deformed shape and modal parameters are calculated with using stiffness and mass matrices. The effects of temperature is established by comparing the modal parameters obtained from undeformed and deformed shape of a planar truss structure. Some benchmark truss examples are examined with the effects of temperature changes in statically and dynamically.