Computer aided solution of in plane frame system under differential temperature changes using elastic curve approach
Sıcaklık değişimine maruz düzlem çerçevelerin elastik eğri yaklaşımıyla bilgisayar yardımıyla çözümü
  1. Tez No: 484415
  2. Yazar: FAEZ AHMED SALIH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma da sabit yada yüksekliği boyunca değişken düzlemsel çerçeve sistemlerin çözümü elastik eğri yaklaşımıyla yapılmıştır. Sıcaklık değişimine maruz bir çerçeve örneğin el yardımıyla elastik eğri yaklaşımıyla çözümü sunulmuştur. Sıcaklığa değişimine maruz düzlemsel çerçeve sistemlerin çözümümü bilgisayarla elde etme amacıyla Mathematica ortamında bir program kodlanmıştır. Literatürden alınan bazı örnekler kodlanan bilgisayar programıyla çözülmüştür. Çalışmada elde edilen sonuçlar kodlanan program yardımıyla elde edilen çözümlerin literatürdeki çözümlerle uyumlu olduğunu göstermiştir. Çalışmada değişken kesit özellikleri ve değişken özellikli yayılı yüklerde göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, solution of in plane frame system subjected to constant or variable temperature changes was solved by using elastic curve approaches. An example problem with temperature changes was solved manually using the elastic curve approach. A computer program was coded in Mathematica medium to obtain the solution of in plane frame system subjected to temperature change. Some examples taken from literature and solved by the computer program coded in this study. Result obtained from computer program showed the solution is in agreement with the literature. Variable section properties and variable distributed loads are also considered in the study.