A testbed design for intrusion detection and mitigation in SDN architecture by using DPI
Yazılım tanımlı ağ mimarisinde derin paket analizi kullanarak saldırı tespiti ve önleme için deney düzeneği tasarımı
- Tez No: 484477
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son on yılda, ağları tasarlamak ve geliştirmek için kullanılan teknolojiler konusunda köklü değişiklikler yaşanmamıştır. Bu süre zarfında, ağa bağlı cihazlarının sayısı üstel olarak artarak bilgisayar ağlarının toplamı ve boyutunun artmasına yol açtı. Bu ise, veri merkezlerinde ve şirketlerde mevcut ağ yapılarının yönetimini daha da zorlaştırdı. Yazılım Tanımlı Ağ fikri, daha önce aynı cihazda sıkıştırılmış olan veri düzlemi ile denetim düzlemini birbirinden ayırmayı getirir ve böylece tüm ağ yapısının SDN denetleyici adı verilen merkezi bir yerden programlanmasına imkan verir. Bu yapı içerisindeki very düzlemi, kendisine gelen verileri SDN denetleyici tarafından belirlendiği şekilde bir sonraki düğüme ileten aptal cihazlardan oluşur. OpenFlow, SDN denetleyici ile very düzelmi cihazları arasındaki bağlantıyı sağlamak üzere yaygın olarak kullanılan haberleşme protokolüdür. Oluşturulan test düzeneği; web uygulaması, anormal durum tespiti alt sistemi, floodlight denetleyiciye sahip SDN yapısı ve sFlow protokolü gibi çok sayıda bileşene sahiptir. Geliştirilen system, akan trafık üzerindeki tehditleri bulabilmek için paketlerin yük kısımlarını incelemektedir. Geliştirilen test düzeneğinin başarımını sorgulamak için DoS saldırısı göz önüne alınımıştır. Elde edilen sonuçlar SDN sistemlerin güvenliğiyle ilgili deneylerin oluşturulan bu test düzeneği ile kolayca gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For the last decade's technologies which is used to design and build networks have remained unchanged. In the meantime, the number of connected networking devices has raised exponentially which lead to that also the total and the size of computer networks has increased. Accordingly, the existing networks in data centers and companies have become much more difficult and harder to administrate. Software Defined Networking (SDN) idea brings the fact to separate the control plane from data plane which was previously tighten together in the same device, and thus allows the network to be programmed from a logically centralized place called SDN controller. The data plane in this structure consists of dump devices which are only capable of forwarding the data as instructed by the SDN controller. OpenFlow is the well-known protocol used to take the communication between the SDN controller and the forwarding devices. In this study, a new testbed has been implemented for anomaly detection in SDN. The testbed formed has several components such as a web based application, an anomaly detection sub-system, an SDN structure with floodlight controller and sFlow protocol. The system developed examines the payload of the packets in order to find any threats in ongoing traffic. In order to investigate the performance of the testbed developed, DoS attack has been considered. The results show that experiments related to security aspects of the SDN systems can be realized by the testbed, easily.