Wireless lan design and future internet architecture
  1. Tez No: 829235
  2. Yazar: ASHRAF THAKER MAHMOOD ALMUKHTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma tezinde, Saldırı tespiti, WLAN tasarımında ve geleceğin internet mimarisinde gelişmektedir. Uluslararası olarak, bireyler giderek daha fazla teknolojiye bağımlı hale geliyor. Çeşitli sektörler, veri depolama, yönetim ve izleme gibi idari ve operasyonel görevler için İnternet ve bulut tabanlı hizmetleri kullanma eğilimini yakalamak için“Nesnelerin İnterneti”(IoT) terimini icat etti. Bu varsayımlar, çalışan bir WLAN'dan veya görev açısından kritik kurumsal ağdan önemli verileri toplamanın zorluğuna dayanıyordu. WLAN tasarımı ve geleceğin internet mimarisi, ağ oluşturmada önemli araştırma alanlarıdır ve bunların MATLAB üzerinde uygulanması değerli bilgiler sağlayabilir. MATLAB, WLAN'ları ve gelecekteki internet mimarilerini modellemek ve simüle etmek için kullanılabilir ve araştırmacıların çeşitli koşullar altında farklı tasarım seçeneklerinin ve protokollerin performansını değerlendirmesine olanak tanır. Ayrıca MATLAB, WLAN'lar ve gelecekteki internet mimarileri için yeni algoritmalar ve protokoller geliştirmek ve test etmek için kullanılabilir. Bu, dijital çağın artan taleplerini karşılayabilecek daha verimli ve güvenli ağların geliştirilmesine yol açabilir. Bu nedenle, MATLAB'ın WLAN tasarımında ve gelecekteki internet mimarisi uygulamasında kullanılması, ağ teknolojisinin ilerlemesine büyük katkı sağlayabilir. Gerçek bir sistemden sterilize edilmiş telemetri, simülasyon doğruluğunu artıracaktır. Sinyal dinamikleri daha doğru bir şekilde simüle edilebilir. Test, gerçek veriler olmadan WLAN sistem etkinliklerini taklit edebilir. Test yatağı sunucuları, sensörler ve kontrollerle küçük bir akış döngüsü oluşturabilir ve çalıştırabilir. Birincil test yatağı sunucusu, sensör yoklama, kontrol ve veri toplamaya (WLAN sunucusu olarak da işlev görür) izin verir. Zaman uyumlu ortalama alma algoritmaları, farklı örnekleme oranlarına sahip çeşitli telemetri kaynaklarından gelen verileri yeniden örneklendirir. Yeni geliştirilen WLAN değişken gruplama tekniği, çeşitli durum senaryolarında gösterilmektedir. Değişken gruplama yöntemleri, en düşük tahmin hatalarıyla model altkümelerinin çıkarılmasına izin verir. Çalışma ayrıca, iki veri kümesinden başarılı bir şekilde algılanan izinsiz giriş eylemlerinin bir örneği için AAKR ve AAMSET sonuçlarını da inceler. Modeller, dört küme kullanarak izinsiz giriş tespiti için hangi Linux çekirdek telemetri kümesinin en iyi olduğunu buldu. Bilgi tabanlı sistem, imzalarını kullanarak kablosuz ağ saldırılarını tespit eden en yaygın kullanılan yöntemdir. Bu sistemin kurulumu kolaydır ve yanlış/kaçırılan alarm oranı düşüktür, ancak kablosuz ağ sıfır gün saldırılarını tespit edemez. Sıfırıncı gün kablosuz ağ saldırıları tespit edilemez. Bilgiye dayalı sistem, sıfırıncı gün saldırı olayı görmediği için olağandışı davranışı normal kabul edecektir. Davranışa dayalı teknik, bilinen ve bilinmeyen kablosuz ağ saldırılarını %97,86 oranında tespit eder. Bu modelleyici, sistem davranışını tahmin etmek için verileri analiz eder. Gelecekteki izinsiz girişler, öğrenilen davranışla eşleşmeyen telemetri verileri olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research thesis, Intrusion detection is evolving in WLAN design and future internet architecture. Internationally, individuals are increasingly tech-dependent. Various sectors have coined the term“Internet of Things”(IoT) to capture this trend of using Internet and cloud-based services for administrative and operational tasks like data storage, administration, and monitoring. These assumptions were based on the difficulty of collecting important data from a working WLAN or mission-critical corporate network. WLAN design and future internet architecture are important areas of research in networking, and their implementation on MATLAB can provide valuable insights. MATLAB can be used to model and simulate WLANs and future internet architectures, allowing researchers to evaluate the performance of different design choices and protocols under various conditions. Furthermore, MATLAB can be used to develop and test new algorithms and protocols for WLANs and future internet architectures. This can lead to the development of more efficient and secure networks that can meet the increasing demands of the digital age. Therefore, the use of MATLAB in WLAN design and future internet architecture implementation can greatly contribute to the advancement of networking technology. Sanitized telemetry from a real system would increase simulation accuracy. The signal dynamics could be simulated more correctly. The test could imitate WLAN system activities without real data. The test bed servers may build and operate a small flow loop with sensors and controls. The primary test bed server allows sensor polling, controlling, and data collection (which also acts as the WLAN server). Time-synchronous averaging algorithms resample data from several telemetry sources with different sampling rates. The freshly developed WLAN variable grouping technique is demonstrated in several case scenarios. Variable grouping methods allow the extraction of model subsets with the lowest prediction errors. The study also examines AAKR and AAMSET results for a sample of successfully detected intrusion actions from two data sets. The models found which Linux kernel telemetry cluster was best for intrusion detection using four clusters. The knowledge-based system is the most extensively used method that detects wireless network assaults using their signatures. This system is easy to set up and has a low false/missed alarm rate, however it cannot detect wireless network zero-day attacks. Zero-day wireless network attacks are undetected. The knowledge-based system will consider the unusual behavior normal because it has never seen a zero-day intrusion incident. The behavior-based technique detects known and unknown wireless network assaults at 97.86%. This modeler analyzes data to predict system behavior. Future intrusions will be telemetry data that does not match the learned behavior.