Modelling and simulation of microgrid using photovoltic and battery based power generation
Fotovoltik ve batarya tabanlı güç üretimi kullanılarak microgrid modellemesi ve simülasyonu
- Tez No: 484509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYODULLA YUSUPOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son on yıllar, mikro şebekeye olan ilgi güç sistemine dağıtılan enerji kaynaklarının hızla nüfuz etmesiyle artmaktadır. Micro şebeke, fotovoltaik, rüzgar, mikro turbinler, yakıt hücresi, kombine ısı ve güç gibi dağıtık üretimlerin gelişimi ile ortaya çıkıyor. Akıllı şebekenin ana bileşeni olan mikro şebekeler enerji verimliliğini, güç sisteminin güvenilirliğini ve karbonun azaltılmasını amaçlıyor. Fotovoltaik (FV) teknolojisi yenilenebilir enerji'den enerji üreten dağınık nesillerden biridir. Fotovoltaik dağıtım ağına bağlı olmayan kırsal alanlar için tasarlanan enerji açısından temel ihtiyaçlarını karşılamak için dünya çapında kabul görmüştür. Aküler FV sistemi ile kazanılan enerjiyi depolamak için kullanılır. FV modülü/dizinin çalışma özellikleri, geniş bir çalışma koşulları ve fiziksel parametreler aralığında araştırılmaktadır. Tezde micro şebeke'de yeni bir yaklaşım olan dağıtık enerji üretimin türleri ve teknolojileri, özellikle fotovoltaik enerji kaynagı ve akü ele alınmaktadır. Bu araştırma çalışması MATLAB/Simulink üzerinde fotovoltaik ve akü kullanılarak yapılan micro şebeke sisteminin modellemesi ve simülasyonunu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Last decades with rapidly penetration of distributed energy resources to the power system, the interest on microgrid is growing. Microgrid appears with the development of distributed generations such as photovoltaic, wind, microturbines, fuel cell, combined heat and power, etc. Microgrids as a key component of the Smart Grid are intended to improve energy efficiency, a reliability of power system and decrease carbon dioxide emissions. The photovoltaic (PV) technology is one of distributed generation that generates energy from renewable energy. PV adopted worldwide in order to meet the basic needs in terms of energy intended for rural areas which not connected to distribution network. Batteries are used for storing the energy gained through PV system. The operation characteristics of PV module/array are investigated at a wide range of operating conditions and physical parameters. In the thesis are considered types and technologies of distributed energy resources which are a new approach in microgrid, particularly photovoltaic and battery based power generation. This research work presents modeling and simulation of the microgrid system using photovoltaic and battery on MATLAB/Simulink.