Bazı ağaç malzemelerin seçilen alanlarda denge rutubet miktarlarının belirlenmesi
The determinated of equilibrium moisture amount on some wooden materials in some selected places
- Tez No: 484523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eski çağlardan günümüze kadar değişmeyen en eski yapı elemanların başında ağaç malzeme gelmektedir. Bir çok üstün özelliğe sahip olan ağaç malzemenin bazı olumsuz özellikleri de mevcuttur. Bunlardan en önemlisi higroskopik bir malzeme olması nedeni ile, bulunduğu ortamın bağıl nemine bağlı olarak ortamdan nem alıp vermesi sonucu çalışmasıdır. Ağaç malzemenin istenmeyen özelliklerinden olan çalışması, kapı, pencere veya iç ve dış dekorasyon malzemelerinde kullanılması sonrasında ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu çalışmada, Ülkemizde yaygın olarak kullanılan 4 farklı ağaç türü; Çam (Pinus Sylvestris L.), Meşe (Quercus borealis L.) , Kayın (Fagus sylvatica L.) , Göknar (Abies bornmulleriana) ağaç malzeme deney örnekleri Antalya, Bursa, İzmir, Karabük, Kars, Malatya, Trabzon ve Van illerinde, iç ve dış mekanda 12 ay boyunca aylık değişimine bağlı denge rutubet miktarları belirlenmiştir. Bu amaçla TS 2471 ve TS 2472 standartına uygun olarak hazırlanan deney örnekleri her ay belirlenen illerden alınarak denge rutubet miktarları belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; iç ve dış mekan için çam ağaç malzeme ve göknar ağaç malzemenin kullanımının 12 aylık periyotta daha uygun olduğu söylenebilir. Belirlenen illerde çam ağaç malzeme için ortamın bağıl nemine bağlı olarak en az etkilenen Malatya ve Karabük ili olduğu sonucu tespit edilmiştir. Göknar ve çam ağaç malzemeden elde edilen deney örneklerinde en fazla bünyesine rutubet alan örnekler Trabzon ilinden elde edilmiştir. Kayın ve meşe ağaç malzemede iç mekanda kullanıma en uygun Van ili olarak belirlenmiştir. Özellikle iç mekan kullanımının dış mekana oranla daha iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Ağaç malzeme, meşe, kayın, çam, göknar, denge rutubet miktarı.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, wooden materials have been the leading construction elements. Wooden materials that have a lot of superior characteristics have also some negative features. The most important of these is that it works by taking moisture and giving moisture according to the deperdent moisture of the atmosphere, due to its being a higroscopic material. The unfavorable feature of the wooden material is its working which causes problems after its we in the materials of windows, doors or interior and exterior decorations in this study, four different types of trees frequently used in our country; the pine, the oak, the beech and the fir. The wooden material sample experiments have determined the balance-mouisture quantity related with the monthly change in twelve months in interior and exterior places in Antalya, Bursa, İzmir, Karabük, Kars, Malatya, Trabzon and Van; so, the experiment samples prepared in accordance with TS 2471 and TS 2472 standarts have determined the quantity of balance-humidity in the cities chosen. At the and of the study, it can be said that the use of pine and fir materials in outer and interior places in a period of twelve months is more suitable. It has been determined that among the chosen cities, Karabük and Malatya have been influenced the least by the dependent mouisture for the pine material. In the experiment samples of the fir and the pine. The samples getting humidity most are from Trabzon. Van has been determined as the most suitable city for the use of beech and the oak in interior decorations. It has been fixed that especially the use of interior places has given better results than the use of exterior places. Key Word : Wooden materials, oak, beech, scotch pine, fir. equilibrium moisture amount.