Islah çeliklerinin (42CrMo4) derin delik matkabı ile delinmesinde işlem değişkenlerinin kesme kuvvetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the cutting parameters conditions effect on cutting forces in deep hole drilling of alloy special steel
- Tez No: 484522
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 1.7225 (42CrMo4) türü ıslah çeliğine derin delik delme işlemi uygulanmıştır. Delme işlemi sensörlü takım tutucu yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Delme işlemi yapan takımın delme işlemi esnasında maruz kaldığı kuvvetler ölçülerek kesme hızı, ilerleme değeri ve kesme kenar hazırlama işlemlerinin kesme kuvvetine olan etkisi incelenmiştir. Deney sonucunda takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğü de incelenmiştir. En uzun takım ömrü sağlayan delme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deney tasarımı MiniTab Taguchli L12 dikey dizinine göre yapılmış ve ANOVA ile değişkenlerin kesme kuvveti üzerindeki etkisini belirlemek suretiyle optimum kesme parametreleri belirlenmiştir. Deney sonucunda ilerleme değerinin kesme kuvveti üzerinde en etkili parametre olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1.7225 (42CrMo4) type alloy special steel has been drilled with deep hole drill. Drill process has been done via sensory tool holder. Effect of cutting speed, feed rate and cutting edge preparation process on cutting force has been investigated on tool while drill process. The tool wear and surface roughness also has been investigated at the end of test. It has been determined the drilling parameters providing the longest tool life. Design on experiment has been done according to MiniTab Taguchi L12 orthogonal line and by effect of varients identification with ANOVA the optimum cutting parameters has been identified. As result of tests, that has been observed the feed rate is the most effective parameters on cutting force.