Dayanma yapılarının deprem tasarımına bakış: Örnek bir çalışma
A view of earthquake resistance desing of retaining wall: A case study
- Tez No: 484548
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, dayanma (istinat) yapılarının deprem dayanıklı tasarımı ve projelendirilebilmesi için gerekli ön boyutlandırma ve stabilite analizleri detaylı incelenmiş, stabilite tahkikleri deprem mühendisliği bakış açısı ile yeniden gözden geçirilmiştir. Bu kapsamda uygulamada çalışılan bir dayanma yapısının geometrisi ve tasarım kriterleri yeniden gözden geçirilerek depreme dayanıklı dayanma yapısı tasarımı açısından incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle dayanma yapısının geometrisi, arazide uygulanmış geoteknik çalışmalar kullanılarak dayanma yapısı yeniden modellenmiştir. Tez kapsamında, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik'te dayanma yapıları için öngörülen tasarım ilkeleri kullanılarak“dayanma yapıları”için tablo yazılımı vasıtasıyla bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programda, farklı sürşarj yükü ve farklı kayma mukavemeti açıları ile parametrik çalışma yapılarak, elde edilen sonuçlar, dayanma yapısının devrilme ve kayma güvenliği açısından irdelenmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak, modellenen dayanma yapısında, depremli ve depremsiz (statik) durumlar için sürşarj yükü ve kayma mukavemeti açısındaki değişimlerin devrilme ve kayma güvenliğine etkisi araştırılmıştır. Söz konusu etkinin boyutları ve nedenleri de sonuçlar bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a pre-dimensioning and essential stability analyzes in place of earthquake resistance design of retaining wall have been studied and available stability verification studies have been reviewed from a point of earthquake engineering view. In this context, taking into consideration of the geometry of a retaining wall which is applied earlier and design criteria have been examined in view of earthquake resistance design rules. For this reason, the geometry of retaning wall and available geotechnical studies at the site have been utilized, and re-modeled. By using the design rules enclosed into the Specification of Buildings at Earthquake Region, a computer program with spread sheet software has been prepared. Bu using different surcharge loads and shear strength angle values have been studied with parametric analyzes, results obtained have been examined for overturning and shearing safety. As a results, on the safety of shearing and overturning about the retaining wall which is modeled have been researched with state of variation of surcharge loads and shear strength angles. The effects and reasons of situation mentioned above have been discussed at session of results at the thesis.