Dayanma yapılarının geri dolgu malzemesinin deprem davranışına etkisi
Effects of backfilling material of retaining structures on earthquake behaviour
  1. Tez No: 484549
  2. Yazar: SENA MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada bir dayanma yapısının analitik yöntemlerle (Coulomb, Yarı-statik yöntem, Mononobe-Okabe yöntemi) analizi yapılmış ve bir yazılım kullanılarak kayma, devrilme ve taşıma gücü tahkikleri yapılmıştır. Çalışmada kullanılan mevcut dayanma yapısının geri dolgu malzemesinin deprem davranışına etkisi incelenmiştir. Geri dolgu malzemesinin mevcut şartlarda yeterli dayanıma sahip olmaması sebebiyle zemin enjeksiyon yöntemi kullanılarak iyileştirme yapıldığı varsayılmış ve emniyetli taşıma kapasitesindeki artış göz önünde bulundurularak analiz yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, dayanma yapısı geri dolgu zemininin kayma mukavemeti açısı ∅'nin artması ve geri dolgu zemininin birim hacim ağırlığı γ'nın azalması durumunda kaymaya ve devrilmeye karşı duvarın güvenliğinde artış gözlenmiştir. Mevcut bir dayanma yapısının geri dolgu malzemesinin zemin enjeksiyon yöntemiyle iyileştirilmesi durumunda bile söz konusu dayanma yapısının güvenlik tahkiklerini sağlamadığı görülmüştür. Bu sebeple zemin enjeksiyon yöntemiyle iyileştirmeye ek olarak dayanma yapısının boyutlarının değiştirilmesi gerektiği ve bu sayede kaymaya ve devrilmeye karşı güvenliğin sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a retaining structure was analyzed with analytical methods (Coulomb, Pseudo-Static Mehthod, Mononobe-Okabe Method) and slip, overturn and overflow strength tests were performed using a software. The effect of the existing retaining structure used in the study on the earthquake behaviour of the backfilling material was not adequately restrained under the existing conditions and that the backfilling material was improved using the ground injection method and the analysis was carried out considering the increase in the safe bearing capasities. As a result of the analysis made, an increase in the safety of the wall against slipping and overturning was observed in the case of increase of the shear strength angle of the backfilling material (∅) and decrease of the weight of the unit volume of the backfilling material (γ). It has been found that even if a retaining structure was improved by the ground injection method, the retaining structure did not provide safety inspections. For this reason, in addition to the improvement with the ground injection method, the dimensions of the retaining structure have to be changed. By this way, the safety against slipping and tilting can be achieved.