Transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsilerinin seksüel fonksiyon ve alt üriner sistem fonksiyonları üzerine etkileri
The impact of ultrasound guided transrectal prostate biopsy on sexual and lower urinary tract functions
  1. Tez No: 484688
  2. Yazar: AHMET ENDER CAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS EROL GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Prostat kanseri günümüzde en sık görülen ürolojik kanserlerdendir. Tanısında psa değeri ve DRM sonrasında ultrason eşliğinde yapılan transrektal biyopsi sıklıkla kullanılmaktadır. İşlemin rektal kanama, enfeksiyon, hematospermi, sepsis, hematüri gibi komplikasyonları vardır. Ayrıca erektil ve işeme fonksiyonları da etkileyebildiği, yaşam kalitesini azalttığını vurgulayan çalışmalar da vardır. Bu çalışmada kliniğimizde takip edilen prostat biyopsisi uygulanan 112 hastanın işlem öncesi ve sonrası verileri değerlendirildi.İşlem sonrasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde erektil ve işeme fonksiyonlarının bozulduğu ve bu etkinin 3.aya kadar devam ettiği tespit edildi (p0.05). Patoloji sonuçlarına göre hastalar gruplandırıldığında prostat kanseri , nodüler hiperplazi ve kronik prostatit tanısı alan hastalar arasında işlem öncesi PSA değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).. Prostat biyopsisi sonrası gelişebilen olası komplikasyonlardan hastaların daha az etkilenmelerini ve yaşam kalitelerinin bozulmamasını sağlayacak tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.Bu konu üzerinde daha geniş ve homojen gruplara sahip çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common urological malignancies. Frequently PSA values, digital rectal examination and ultrasound guided prostate biopsy are used at detection. As known biopsy has many complications like rectal bleeding, infection, sepsis, hematospermia and hematüria. Also there are many studies about its impact on sexual or voiding functions and quality of life. In this study we evaluated the effect of prostate biopsy on erectile and voiding functions,quality of life, anxiety in 112 patients and compared their data before and after biopsy. We found that sexual and voiding functions ,life quality were worse after procedure, this situation continued for three months (p0.05). Prebiopsy PSA levels were similar in patients diagnosed as nodular hyperplasia, prostate cancer and chronic prostatitis (p>0.05). In conclusion; new management modalities await investigation to prevent or leşsen the complication rate of prostate biopsies.We also need prospective studies containing more homogeneus groups.