Kronik böbrek yetmezliği hastalarının etiyolojilerine göre hla doku tipinin belirlenmesi ve antikor düzeylerinin araştırılması
Determination of HlA tissue type and investigation of antibody levels according to the etiology of chronic renal failure patients
- Tez No: 484716
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Nephrology, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç:Bu çalışma kronik böbrek hastalığı tanısı almış 1079 hastanın ve 1111 sağlıklı kontrol bireylerinin HLA allel dağılımı ile etiyolojik alt tiplerinin ilişkili olup olmadığı araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca greft yetmezliği ve rejeksiyon gelişimine neden olduğu bilinen anti-HLA antikorlarının varlığı ile HLA allelerinin bir bağlantısının olup olmadığı araştırılması hedeflenmiştir. Yöntem:HLA-A, B, DRB1 alellerinin belirlenmesi PCR-SSOP ve Luminex yöntemi ile (Gen-Probe) Lıfecodes HLA-A, B, DR kitleri kullanarak yapıldı. PRA (panel reaktif antikor) testi HLA Sınıf I ve II antijenlerine karşı oluşan immunoglobulin G (IgG) antikorlarının tespiti için dizayn edilmiş boncuk temelli bir immunoassay bir yöntem olan Luminex yöntemiyle yapıldı. İstatistiksel analiz için Arlequin v3.5.1.2 kullanıldı. Bulgular: Kronik böbrek hastası bireylerinin tamamının olduğu grupta yapılan istatistiksel verilere göre HLA-A*01 (p=0.0002), HLA-A*03 (p=0.003), HLA-A*11 (p=0.0007), HLA-B*35 (p=0.001), HLA-B*27 (p=0.001), HLA-B*57 (p=0.005), HLA-DRB1*01(p=0.001), HLA-DRB1*04 (p=0.009), HLA-DRB1*14 (p=0.001) hastalıkla pozitif ilişkili bulunmuştur. HLA-A*02 (p=0.001), HLA-A*24 (p=0.0001), HLA-A*26 (p=0.0001), HLA-B*07 (p=0.001), HLA-B*08 (p=0.003), HLA-B*51 (p=0.001), HLA-DRB1*13 (p=0.001), DRB1*11 (p=0.001), HLA-DRB1*03 (p=0.001) alleleri hastalıkla negatif ilişkili olarak bulunmuştur. Hastalığın etiyolojik alttiplerinde daha farklı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç: Çalışma sonuçlarımızdan elde ettiğimiz hastalıkla pozitif veya negatif ilişkili HLA allellerinin alttiplerinin belirlenmesi literature katkı sağlayacaktır. HLA allelleri ve PRA pozitifiliği arasındaki ilişkinin aydınlatılması nakil başarısında önemli rol alacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the association of HLA allele distribution with etiologic subtypes in 1079 patients with chronic kidney disease and 1111 healthy controls. It was also aimed to investigate the association of HLA alleles with the presence of anti-HLA antibodies known to cause graft failure and rejection development. Method: HLA-A, B, DRB1 allels were determined (PRA) by PCR-SSOP method and Luminex (Gen-Probe) LIFECODES HLA-A, B, DR kits. PRA TEST for the detection of G (IgG) antibodies against HLA class I and class II antigens was performed by the luminex method which was designed as A bead-based immunoassay. For statistical analysis, arlequin v3.5.1.2 was used. Results: Statistical data suggest that the etiologic subgroups of patients with CKD HLA-A*01 (p=0.0002), HLA-A*03 (p=0.003), HLA-A*11 (p=0.0007), HLA-B*35 (p=0.001), HLA-B*27 (p=0.001), HLA-B*57 (p=0.005), HLA-DRB1*01(p=0.001), HLA-DRB1*04 (p=0.009), HLA-DRB1*14 (p=0.001) alleles are positively associated with disease, HLA-A*02 (p=0.001), HLA-A*24 (p=0.0001), HLA-A*26 (p=0.0001), HLA-B*07 (p=0.001), HLA-B*08 (p=0.003), HLA-B*51 (p=0.001), HLA-DRB1*13 (p=0.001), DRB1*11 (p=0.001), HLA-DRB1*03 (p=0.001) alleles were found to be negatively related. Different results were obtained in the etiologic subtypes of the disease. Conclusion: HLA alleles with positive or negative association with the disease from our study results will contribute to the literature. Shedding light to the relationship between PRA positivity and HLA alles will have an importamt role in transplant success.