Ardışık bilateral koklear implant uygulanan çocuk hastalarda elektrofizyolojik değişikliklerin incelenmesi
Investigation of electrophysiological changes in children with sequential bilateral cochlear implants
- Tez No: 484785
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Koklear implant, ileri ve çok ileri derecede sensörinöral işitme kayıplı bireylerde işitmeye yardımcı elektronik cihazlardır. Ülkemizde SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yapılan değişiklik ile işitsel implant uygulamaları yeniden düzenlenmiş ve koklear implantasyon kriterlerini taşıyan ve bu durumları sağlık kurulu raporlarında yer alan, 12-48 ay arası çocuklara eş zamanlı veya ardışık olarak bilateral koklear implant uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmamıza, ilk koklear implant takılan kulağında en az 6 aylık koklear implant tecrübesi olan ve kontralateral kulağına ardışık olarak koklear implant uygulanmış, 5 yaşından küçük, Cochlear ve MED-EL koklear implant kullanıcısı 13 denek dahil edilmiştir. Tüm deneklerin, ilk olarak sağ kulağı, sonrasında sol kulağı implante edilmiştir. Değerlendirme deneklerin kontralateral kulaklarına koklear implant uygulandıktan sonraki 1., 3. ve 6. ayda, her iki koklear implantın bazal, medial ve apikal elektrot pozisyonlarında yapılmıştır. eCAP ölçümleri, firmalara ait yazılım üzerinden; eABR ölçümü ise GSI Audera İşitsel Uyarılmış Potansiyeller cihazı ile dalgaların rahatlıkla tayin edilebildiği yüksek uyaran seviyesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cochlear implant is a complex electronic device that can help provide hearing to people with profound-severe sensorineural hearing loss. In Turkey, with the amendment in“Sağlık Uygulama Tebliği”, auditory implant applications were re-arranged. Consequently, bilateral cochlear implantation begun to be applied either sequentially or simultaneously to children between 12-48 months who meets the implantation criterias and have related medical reports. In this study, we have included 13 subjects under 5 years old who used Cochlear or MED-EL implants for at least 6 months in the first ear and a second implant to the other ear sequentially. All of the subjects have been implanted primarily in the right ear and then the other. Post-implant evaluations are conducted on the 1st, 3rd and 6th months of the implantation in the basal, medial and apical electrode positions. eCAP responses are measured via manufacturers' software, whereas eABR are measured by using high stimulation levels recorded via GSI Audera Auditory Evoked Potentials device.