Suç ve çocuk temalı akademik çalışmaların niceliksel ve niteliksel olarak değerlendirilmesi (1923-2016)
Quantitative and qualitative evaluation of juvenile and crime themed academic studies (1923-2016)
  1. Tez No: 484790
  2. Yazar: BURAK ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MİRAÇ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu araştırmanın amacı,“çocuk ve suç”alanına ilgisi olan ve bu alanda çalışma yapan herkes için kapsayıcı bir literatür ve değerlendirme sunmaktır. Bu amaç çerçevesinde üniversite kütüphanelerinde, internet veri tabanlarında ve ilgili alanda görev yapan akademisyenlerin eserlerinde yer alan makale, tez ve kitap çalışmaları ve kaynakçaları araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. 1923-2016 yılları arasında Türkiye'de ortaya konulmuş olan akademik çalışmaların derlenmesi amacıyla literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra elde edilen künyeler belirlenen on bir (11) temaya ayrılarak tasnif işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular konu, yıl, yazar ve tür bakımından nitel ve nicel anlamda değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonunda“çocuk ve suç”alanında yapılmış 699 makale, 342 tez ve 163 kitap çalışmasına ulaşılmış ve elde ettiğimiz veriler grafiklerle açıklanmıştır. Çalışmanın sonucunda, ilgili konu bağlamında çalışmalar yürüten araştırmacı, uygulayıcı ve öğrencilere yönelik tespit ve görüşler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to provide an inclusive literature and assessment for anyone who is interested in the field of“juvenile and crime”and who is working on this field. Articles, thesis and book studies and welding books which are included in university libraries, internet databases and academicians who work in the related field have been evaluated within the scope of this research. Literature search method was used to compile the academic studies that were published between 1923-2016. Afterwards, the obtained mastheads were divided into 11 designated themes and the classification process was carried out. The findings were evaluated qualitatively and quantitatively in terms of year, author and genre. At the end of the research, 699 articles, 342 theses and 163 books in the field of“juvenile and crime”were reached and the data we obtained are explained with the graphics. The end of this research, findings and opinions were developed for researchers, practitioners and students who work in the context of the related subject.