Yönetici hemşire çalışma ortamı ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması :Özel, kamu ve üniversite hastanelerinde bir uygulama
The adaptation of the nurse manager practice environment scale into Turkish: An application in private, public and University Hospitals
  1. Tez No: 484793
  2. Yazar: AYŞE TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma, Warshawsky ve arkadaşlarının (2013) geliştirdiği The Nurse“Manager Practice Environment Scale”, (Yönetici Hemşire Çalışma Ortamı) ölçeği'ni Türkçe'ye uyarlayarak, özel, kamu, ve üniversite hastanelerinde çalışan yönetici hemşirelerin çalışma ortamına ilişkin görüşlerini belirlemek amacı ile metodolojik ve tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. İki aşamalı olan çalışmanın birinci aşamasında 243 katılımcıdan veri toplanmış, kapsam ve yapı geçerliği ile iç tutarlılığı test edilmiştir. Ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,935'tir. Madde toplam puan korelasyonları .49 ile 0.80 arasında, altboyutları ile arasındaki korelasyonlar ,71 ile ,95 arasında pozitif yönde, güçlü düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a methodological and descriptive design with the aim of determining the views of nurse managers about practice environment who are working at public, private and university hospitals by adapting of The Nurse Manager Practice Environment Scale which is developed by Warshawsky and her collegues (2013) to Turkish. In the first phase of the two-step study, data were collected from 243 participants and consistency with content and structure validity of the scale was tested. The Content Validity Index of the scale is 0,935. Item total score correlations are between 0.49 and 0.80, correlations with subscales are between ,71 and ,95 in a positive, at a strong level and statistically significant.