Sanal özel ağlarda veri güvenliği
Data security on virtual private networks
- Tez No: 485011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ağ güvenliği, günümüz dünyasının en önemli meselelerinden biri haline gelmiştir. İnternetin yaygınlaşması ile beraber kurumlar ve şirketler, ağlar üzerinden önemli mahrem bilgiler paylaşmaktadırlar. Erişim izni olmayan üçüncü kişilerin eline geçmesi halinde ciddi zararlara yol açabilecek olan bu bilgilerin korunması oldukça kritiktir. Dahası, artan siber saldırılarla birlikte kurumsal veya özel ağlar ciddi tehdit altındadır. Özellikle kurumsal ağlar ulusal güvenlik açısından kritik önemde olduğu için, ağların güvenlik önlemlerinin arttırılması hayati önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, günümüzde en çok kullanılan ağ teknolojilerinin başında gelen Sanal özel ağlardaki veri iletişiminin, güvenli bir şekilde yapılması için gerekli protokol, donanım ve teknolojilerin incelenmesi ve alınması gereken önlemler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Network security has become one of the most important issues in today's world. Along with the widespread use of the Internet, corporations and companies share important confidential information over networks. The protection of this information, which may lead to serious harm if third-parties have access to it, is vital. Moreover, with increased cyber attacks, corporate or private networks are under serious threat. Increasing the security of networks is of vital importance, because corporate networks are especially critical to national security. In this thesis study, necessary protocols, equipment, technologies and necessary precautions have been investigated in order to make data communication in virtual private networks, which is one of the most used network technologies today, to be done safely.