Apartman tipi konut yapılarında mekansal dönüşümün incelenmesi; Gaziantep örneği
A review of spatial changes in the apartment type of residences; Gaziantep example
- Tez No: 485010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SERHAT YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Konutların mekânsal kuruluş özellikleri incelendiğinde yaşam biçimi, yapılış dönemi özellikleri, mekân kullanımları gibi birçok konuda bilgi edinmek mümkündür. Cumhuriyetin ilanı ile başlayan toplumsal hayattaki değişimler yaşam biçimi ve dünya görüşünü de değiştirmiştir. Değişen yaşam biçimiyle ilişkili olarak konut kullanımı, konut iç mekân dizilişi değişmiştir. Bu çalışma, Cumhuriyet sonrası sosyal, kültürel ve ekonomik hayatta yaşanan değişimlerin mimariye ve konut kullanımına etkisini 1968-2010 yılları arasındaki Gaziantep'teki apartmanlar özelinde incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmada, geçmişten günümüze Dünya'da ve Türkiye'de konutta yaşanan değişimler incelendikten sonra, Gaziantep'te Cumhuriyet sonrası sosyo-ekonomik hayatta yaşanan değişimler ve bu süreçte konut yapımıyla ilgili politikalardan bahsedilmiştir. Daha sonra çalışma alanı tanıtılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen konutlar için hazırlanan analiz tablolarına ait bulgular ve genel değerlendirmesi yapılmıştır. Ek kısmında ise hazırlanan analiz tablolarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to have information regarding the life style and residence usage styles by analyzing the spatial construction principles. Changes in the social life starting with Proclamanation of the Republic caused in the world view and life style. Residence use indoor organization at residences has been changed related to changing the life style. This study aims analyzing effects of the post Republic changes experienced in the social, cultural and economic changes on the architecture and residence use specific to the residences at Gaziantep between 1968 and 2010 years. After from past the present at the world and in Turkey changing on residence has been analyzed, the post Republic socioeconomic life changes has been mented about residence constuction policies. After that study area has been introduced. Findings related to the analysis tables and general considiration has been performed. The accounting analysis tables has been placed at the appendix.